פורום הקבוצה הוירטואלית

חברים מכל הכלי הוירטואלי מוזמנים להתחבר יחד לשם גילוי תכונת ההשפעה בעולם.
 
אינדקסאינדקס  CalendarCalendar  FAQFAQ  חיפושחיפוש  רשימת חבריםרשימת חברים  קבוצות משתמשיםקבוצות משתמשים  הרשםהרשם  התחבר  

Share | 
 

 סיכום משיעור בוקר 06.05.2016 חלק א' ( " לפי מה שמבואר בענין ואהבת לרעך" ) 31 דקות

Go down 
מחברהודעה
לאון-נחוםמספר הודעות : 470
Join date : 30.10.14

הודעהנושא: סיכום משיעור בוקר 06.05.2016 חלק א' ( " לפי מה שמבואר בענין ואהבת לרעך" ) 31 דקות    Fri May 06, 2016 8:10 am


מאמרים האלו , אולי זה כמעת מאמר אחרון ,שהוא כותב בעניין , אולי ,יש אחר כך עוד כמה ( חשיבות החברה וכו' ) סה"כ זה ,אולי ,שלושים מאמרים ,שכתב רב"ש ,שהם מאמרי יסוד , ששם הוא משתדל להסביר לנו ,שבכל זאת רוחניות היא מושגת בקשר בינינו ולא באף מקום אחר, אין מה לחפש אותה .
הבעיה היא, עד שאדם מתחיל להרגיש ,שזה כך האמת , זה לוקח זמן , הוא לא מייד תופס את זה , עד שהוא מתחיל להרגיש ,שמה שדורשים ממנו ,זה תכונות אחרות לגמרי ,ממה שקורה כאן בעולם הזה .
בעולם הזה ,מה שאנחנו קוראים טוב , רע , יפה , מכוער , אדיבות , סבלנות ,כל מני כאלו הבחנות של התנהגות האדם ,ברוחניות הם מקבלים צביון אחר לגמרי , צורה אחרת וזה גם כן מקשה עלינו להבין רוחניות, כי אנחנו מייד משיכים למה שאנחנו מבינים , שצריך להיות כך או כך ,לפי השכל הגשמי שלנו וזה לא נכון , כמו שאנחנו לא מבינים את החיות , נגיד ...
כי מה שאנחנו חושבים כטוב , העיקר ,שברצון שלנו מתגלה כטוב , אז ,כלפי רוחניות זה דבר הגרוע ביותר וההפך . ישנן כאלו הבחנות ,שאנחנו לא יכולים לעשות סתם אינוורסיה כזאת ממינוס לפלוס ובצורה הפוכה להשתמש , זה לא עובד ככה .
לכן ,הבעיה היא במאמרי יסוד האלו של הרב"ש , מאמרי חברה , יראה , אהבה , כל מה שהוא כותב על הבניית הסביבה , בניית החברה , אדם עם הסביבה , שהם נראים לנו כמאמרים פשוטים , שעוברים אותם וזהו ואחר כך זה מאמרים יותר מורכבים ומאמרים מורכבים אנחנו לא יכולים ללמוד אותם יחד כאן , כי הם ארוכים , הם מאמרים ,שאדם צריך לקרא אותם שעתיים ,אולי ,מאמר , עד שהוא ממש נכנס בו ולומד , לכן ,יוצא שאומנם שמאמרים האלו ,כל תורה כל כך חשובה לנו , שהוא כתב את זה ממש לדורנו והלאה ואני בטוח ,שמדור לדור , כמה שיהיו עוד ,יתגלה העומק דברים , העבודה הרוחנית , מה שהוא פירט אותה ואיך שהוא הסביר לנו ואנשים בכל דור ודור עוד יעריכו אותם מאמרים . אבל ,לפחות בואו נראה ,לפי מאמר שלפנינו ,עד כמה שהוא מסביר לנו ומיישב לנו הרבה קושיות בגישה הנכונה לעבודה הרוחנית


"...לפי מה שמבואר בענין "ואהבת לרעך", שבכלל זה נכללו הפרטים של תרי"ב מצות, כמו שאמרו חז"ל "ואידך, פירושו הוא זיל גמור". משמע שעל ידי קיום התרי"ב מצות נזכה מאליו להכלל של "ואהבת לרעך". ואח"כ לאהבת ה'..."

זאת אומרת ,אין בתרי"ב מצוות יותר , אלא , כל מיני פרטים של "ואהבת רעך כמוך " ותרי"ב האלו אנחנו צריכים ללקד בכל מיני צורות ביחסים בינינו , כדי להגיע לכלל שלהם "ואהבת רעך כמוך " .
זאת אומרת, יש כאן :
יראה , שנאה , צורות התקשרות שליליות , חיוביות , כל מה שרק יכול להיות ביחסים בין בני אדם ,
כאשר אדם מלקד , לא מוחק שום דבר , אלא ,הכל מסדר נכון , כי אי אפשר טוב בלי רע ורע בלי טוב ואז בונה ,כמו שאנחנו אומרים , סורג , אורג בכל מיני יחסים האלו מטרייה של האהבה , שעל כל הפשעים תכסה אהבה .
שיש כל הדברים שלי בפנים , הם לא נעלמים ועליהם אנחנו ,דווקא ,מקימים את ההפך מהם - עניין אהבה


"...אם כן, מה נותן לנו אהבת חברים, כמו שכתוב (מאמר ה', תשמ"ה), שעל ידי זה שמתאספים כמה חברים, והיות שאין לכל אחד רק כח קטן של אהבת הזולת, היינו שיכול לקיים אהבת הזולת רק בכח. וכשבא לכלל מעשה בפועל, אז הוא זוכר, שבמחשבתו החליט לוותר על אהבה עצמית לטובת הזולת, ובפועל הוא רואה, שאינו מסוגל לוותר על שום תענוג של הרצון לקבל לטובת הזולת, ואפילו כמלוא נימא…"

זאת אומרת ,הוא ממליץ לנו קודם כל לפחות בכוח , בהחלטה , להחליט כל אחד ויכול להיות כולנו יחד , שאנחנו כן ממשים אהבת הזולת בכמה שאפשר ממש , במסירות נפש , בעיניים עצומות , הולכים על זה ואחר כך ,כאשר רואים שזה לא כך , לא מסוגלים , אבל, לפי זה קובעים איפה שאנחנו נמצאים

"...אבל על ידי זה שמתאספים כמה אנשים, שהם בדיעה אחת, שצריכים להגיע לאהבת הזולת, וכשיש התבטלות כל אחד להשני,..."

שזה הכרחי

"... אז כל אחד נכלל מכולם…"

זו תצואה מהתבטלות

"... ועל ידי זה מצטבר אצל כל יחיד כח גדול, לפי גדלה של החברה. ואז יש בכוחו להוציא לפועל את אהבת הזולת במעשה…"

זאת אומרת , הוא התחיל מזה, שמחליטים לעשות , אחר כך רואים ,שאי אפשר , אז ,
מתאספים יחד
נכללים בהכנעה כל אחד את עצמי כלפי אחרים ,
מקבלים כוח מכולם , כל אחד מכולם
ואז הכוחות האלו מצטברים יחד ומגיעים למעשה .
קודם היית החלטה בכוח במעשה לא יכולים , ע"י זה ,שקבלו בחברה כוח השפעה מאחרים כל אחד, אז , יכולים גם כן לממש במעשה עכשיו אהבת הזולת , דברים פשוטים .
האם אפשר לממש אותם ?
וודאי ,שאפשר , הכל לפנינו , בידינו


"...נמצא לפי זה, מה מוסיף לנו את הפרטים של תרי"ב מצות, שאמרנו, שהוא בכדי לקיים את הכלל, הלא הכלל מתקיים על ידי אהבת חברים. והנה במציאות אנו רואים, שגם אצל חילוניים נוהג ענין של אהבת חברים, שגם הם מתאספים חוגים שונים, בכדי שיהיה להם אהבת חברים. אם כן, מהו ההבדל בין דתיים לחילונים.
הנה הפסוק אומר (תהילים א') "ובמושב לצים לא ישב". ויש להבין, מה הוא האיסור של "מושב לצים". אם הוא מדבר לשון הרע או דברים בטילים, אם כן האיסור לא מטעם מושב לצים. מה מוסיף לנו האיסור של "מושב לצים".
אלא משמע, אפילו כשמתאספים כמה אנשים בשביל אהבת חברים, על הכוונה שכל אחד ואחד יסייע את חבירו לשפר מצבו הגשמי, וכל אחד מצפה, שעל ידי ריבוי ישיבות יקבל כל אחד מהחברה תועלת, איך להשביח את מצבו הגשמי.
ולאחר כל הישיבות, כל אחד עושה חשבונות, עד כמה הוא קיבל מהחברה עבור אהבה עצמית, מה הרצון לקבל הרויח מזה. הלא הוא נותן יגיעה וזמן לטובת החברה. ומה הרויח מזה. ובטח היה יכול יותר להצליח, אם היה עוסק בתועלת עצמי. לכל הפחות את חלק, מה שהוא היה מתייגע בעצמי. "ואני נכנסתי להחברה, מטעם שחשבתי, שעל ידי החברה אני אוכל להרויח יותר, מכפי שאני יכול להרויח לבדי. ועכשיו אני רואה, שלא הרוחתי כלום".
ועל זה הוא מתחרט, ואומר "מוטב היה לי במקום שנתתי הזמן שלי להחברה, יותר טוב היה, אם הייתי משתמש לכל הפחות עם הכח הקטן שלי. מה שאם כן עכשיו, שנתתי הזמן להחברה, בכדי שאני אשיג יותר רכוש על ידי סיוע מהחברה, ולבסוף התברר לי, שלא די שלא הרוחתי כלום מהחברה, אלא עוד הפסדתי, מה שהייתי יכול להרויח עם כוחות עצמי"...."


זאת אומרת ,החברה שהיא לא נקראת "מושב לצים" זו חברה ,שאנשים נכנסים שם ,כדי לתרום בלי לקבל בחזרה שום דבר , חוץ מזה שיש להם אפשרות לתת , שאפשרות לתת , לפתח כוח נתינה , יכולת לתת - זה בעצם הרווח היחידי ,שיכולים לקבל מהחברה הנכונה , כל היתר החברות זה " מושב לצים "


"...וכשיש מי שרוצה לדבר, שצריכים לעסוק באהבת חברים לצורך השפעה, היינו שכולם יעבדו לטובת הזולת, כולם מתלוצצים וצוחקים מזה. ונראה בעיניהם כמין ליצנות. וזו היא ישיבת חילוניים. ועל זה אמרו "וחסד לאומים חטאת, כי כל טובו דעובדים לגרמייהו עובדין". וחברה כזו מרחקת את האדם מהקדושה. ומשליכים את האדם לעולם הליצנות. וזה הוא האיסור של "מושב לצים"..."

זאת אומרת ,כל חברה , כל קבוצה ,
שמדברים על איזשהו רווח ,
אפילו בלימוד תורה ,
כמה דפים אני אדע ,
כמה אני אהיה מצליח לפי איזה בחינות ,
כמה אני אהיה גדול וכו' כל הדברים האלו
הם כולם שייכים ל"מושב לצים" .
החברה הקדושה נקראת ,שמביאה לי קודש , קודש זו דרגת הבינה , השפעה , שאין לאדם יותר לקוות מחברה ,אלא ,שהיא תביא לו אפשרות להשפיע , כוח להשפיע בלבד , כל היתר זו ישיבה חלונית ממילה חול , זולה, לעומת הקודש"...ועל חברות כאלו אמרו חז"ל "פזר לרשעים, טוב להם וטוב לעולם". היינו, שיותר טוב שאינם מתקיימים. אבל בצדיקים להיפך "כנס לצדיקים, טוב להם וטוב לעולם".
ומהו פירושו "צדיקים", היינו שרוצים לקיים את הכלל של "ואהבת לרעך כמוך", שכל כוונתו הוא לצאת מאהבה עצמית ולקבל על עצמו טבע אחר, שהוא אהבת הזולת. אבל הגם שזוהי מצוה שצריכים לקיים, והאדם יכול להכריח את עצמו בעל כורחך, אבל אהבה, זהו דבר המסור ללב, אבל הלב מצד הטבע לא מסכים לזה, אם כן, מה האדם יכול לעשות, בכדי שיגע להלב דבר אהבת הזולת.
על זה ניתן לנו לקיים את התרי"ב מצות, שבסגולתן יכול לבוא לידי הרגשה בלב. אבל כיון שזהו נגד הטבע, אז הרגשה כזו היא חלק קטן, שתהיה לה היכולת לקיים אהבת חברים בפועל, אף על פי שיש לו צורך לזה. לכן צריכים עכשיו לראות עצות, שיוכל לקיים בפועל…"


זאת אומרת ,אנחנו צריכים לקיים איזו פעולות , שהן נקראות תרי"ב מצוות , פעולות כאלו ,שמביאות אותנו לאהבה , זה כמו שכתוב "כל מה שבידך ובכוחך לעשות, עשה" .
איזו פעולות הן ? בחברה .
כל מה שאנחנו נעשה בינינו , מה שמקובלים מייעצים לנו לעשות (הכנעה , חיבור יותר פחות , כל אחד כלפי שני בחברה וכו' ) ,כל מה שיהיה לנו בדרך לקיים ,הכל זה תרי"ב תיקונים , כמו שאנחנו לומדים בסוף הקדמה לספר הזוהר ,שהרצונות הפרטיים שלנו
יש רמ"ח רצונות גלגלתא ועינייםדנשמה ,
ושס"ה רצונות אח"פ דנשמה
ואנחנו צריכים לתקן את כולם ,שיהיו ע"מ להשפיע ואז מתוך תרי"ב האלו התיקונים אנחנו מגיעים לכלל שלהם , שכל הפרצוף של הנשמה , בסופו של דבר ( גם אח"פ וגם גלגלתא ועיניים ) יהיה בע"מ להשפיע , שזה נקרא ,שהגענו לתכונת האהבה . זה נקרא ,שעל כל הפשעים תכסה אהבה , שכל התרי"ב האלו הרצונות הם יהיו כולם ע"מ לקבל , מקולקלים ואנחנו תיקנו אותם אחד אחד בע"מ להשפיע וכתוצאה מזה קבלנו תכונת האהבה ,שאי אפשר אותה לקיים ,אלא, כתוצאה מתיקונים האלו הפרטיים , שהם כוללים ומחזיקים ,ומייצבים מושג אהבה , לכן ,נקרא ,שעל כל הפשעים של תרי"ב שהייו , אנחנו תיקנו ואז תכסה אהבה , שהיא המצב הכללי של הנשמה המתוקנת


"...והנה העצה לזה, שהאדם יוכל להגדיל את כוחו בהכלל שלו "ואהבת לרעך". והוא על ידי אהבת חברים. אם כל אחד נכלל ובטל לחבירו, הרי אז נעשה גוש אחד, שכל חלקי הקטנים, שרוצים באהבת הזולת, מחבר לכח כלל, שנכלל מהרבה חלקים. וכשיש לו כח גדול, אז יש בכוחו להוציא לפועל את אהבת הזולת…."

זאת אמרת,כל הכוחות בשביל לעשות כל הפעולות ,הנדרשות ,כדי להגיע לאהבת הזולת , שזה סיום ופסגה של הכלי המתוקן , אנחנו כולם מבצעים מפעולה הראשונה , אפילו מהכנה לפעולות , אנחנו כולן מבצעים רק בחברה , רק ביחס בינינו . אין אף פעולה ,שיכולה להתבצע מחוץ לגדר החברה"...ואז הוא יכול להגיע לאהבת ה'. אבל זה בתנאי שכל אחד מתבטל להשני. מה שאם כן כשהוא נפרד מחבירו, אין הוא יכול לקבל מחבירו את חלקו, מה שהוא צריך לקבל. אלא, שכל אחד צריך לומר, שהוא אפס נגד חבירו.
וזה דומה, כשכותבים מספרים, כשכותבים מתחילה 1 ואח"כ אפס, זהו פי עשר, 10. וכשכותבים מתחילה שני אפסים, אז הוא פי מאה, 100. היינו, שחבירו הוא מספר אחד, והאפס אחריו, הוא נחשב שמקבל מחבירו פי עשר. ואם הוא אומר, שהוא שני אפסים נגד חבירו, הוא מקבל מחבירו פי מאה.
מה שאם כן להיפך, שהוא אומר, שחבירו הוא אפס והוא אחד, אז הוא פחות מחבירו פי עשרה, 0.1. ואם הוא יכול לומר, שהוא אחד, ויש לו שני חברים, שהם שני אפסים נגדו. אז נבחן חלק ממאה נגדם, היינו שהוא 0.01. נמצא, לפי כמה אפסים שיש לו מהחברים, כך קומתו מתקטנת.
ומכל מקום, אפילו לאחר שיש לו הכח הזה, שיכול לקיים אהבת הזולת בפועל, ותועלת עצמו הוא מרגיש לדבר רע בשבילו, מכל מקום אל תאמין בעצמך, וצריך להיות לו יראה, אולי באמצע עבודה יפול לתוך אהבה עצמית. דהיינו, אם יתנו לו תענוג יותר גדול, מכפי שהוא רגיל לקבל, הגם שעל תענוגים קטנים, הוא כבר יכול לעשות בעמ"נ להשפיע, ומוכן לוותר עליהם, אבל מתענוגים גדולים הוא חי בפחד.
וזה נקרא "יראה". וזה השער לקבל את אור האמונה, הנקרא "השראת השכינה", כמו שכתוב בהסולם "לפי ערך היראה, כן הוא משיג את בחינת האמונה".
לכן צריכים לזכור, שענין "ואהבת לרעך כמוך", צריכים לקיים אותו מטעם מצוה, שה' צוה לעסוק באהבת חברים. ור' עקיבא הוא רק מפרש, מה שה' צוה את המצוה הזו, שהיה בכוונתו לעשות ממצוה זו כלל, שעל ידי זה יוכלו לקיים כל המצות, מטעם ציווי ה', ולא מטעם תועלת עצמו.
היינו, לא שהמצות יביא לנו להרחיב את הרצון לקבל שבנו. זאת אומרת, שעל ידי קיום המצות אז האדם יקבל תמורת זה הרבה שכר. אלא להיפך, שעל ידי קיום המצות נגיע להשכר, שאנו נוכל לבטל את אהבה עצמית שלנו, ולהגיע לאהבת הזולת. ולאח"כ לאהבת ה'.
ובזה נבין מה שאמרו חז"ל על פסוק "ושמתם, הוא לשון "סם". זכה, הוא סם החיים. לא זכה, הוא סם המות". היינו כנ"ל "לא זכה", הוא עוסק בתורה ומצות, בכדי שאהבה עצמית יתרבה, והגוף ירכוש קנינים תמורת עבודתו. "זכה", אז מתבטלת את אהבה עצמית שלו. היינו, שמכוון, שיקבל שכר, שהוא, שיהיה לו הכח לאהבת הזולת, שעל ידי זה הוא יגיע לאהבת הבורא, שכל חשקו יהיה רק להשפיע נחת רוח להבורא…"

שאלה : כתוב פה "זכה, הוא סם החיים. לא זכה, הוא סם המות" , מה זה נקרא זכה ?
תשובה : זכה זה אדם , למה זכה ?
כי אתה לא יכול להגיד מגיע לו ,לא מגיע לו ,כאילו איזה לשון מזל , ככה זכיתי , אני זוכה לדברים ,שלא כל כך תלוים בי ,וגם כאן זה לא תלוי בי , זה תלוי בחברה , זה תלוי בבורא .
זה לא בצורה ,שאם אני עושה ,אז ,בטוח שזה יצליח . זה בטוח ,שיצליח לפי מערכת , כמו שאנחנו לומדים , אבל ,כלפי האדם , כלפי הרגש שלו זה לא בטוח , כי יש כאן הרבה נתונים , שאני לא יכול לחשב אותם בצורה מדויקת
אני לא יודע, עד כמה שאני משקיע את עצמי
שחברים יתמכו בי
כמה ,שאני מתרשם מהם
כמה שמהתרשמות הזאת ,היא התרשמות הנכונה ,ואז זה יפעל על האור העליון , על הבורא , מה שנקרא
וכו' ,
לכן ,הדברים האלו הם כולם נקראים זכיה . חוץ מזה יש כאן באמצע ,כמו שקראנו בתור האחרון , הוא מדבר כאן על עוד כמה נתונים ,שזה יראה , פחד ,שאנחנו עוד צריכים להבין
מאיפה באה יראה ?
מאיפה בא פחד ?
כלפי מה זה בדיוק ?
או שאני מאבד את המצב שלי , מאבד עצמאות שלי , הרגשת הקיום ?
או שההפך , שאני כבר רכשתי איזו תכונת ההשפעה ואני נמצא בה ואני כולי לפי מדתי להשפיע והנטיה שלי להשפיע ולהגיע לאהבה ופתאום אני מתחיל להרגיש ,שבאים אלי כל מיני מכשולים , כדי לקדם אותי לקראת דרגות חיבור ואהבה עוד יותר גדולים , מחוצה לי , אבל ,לעת עתה אני מפחד , אני נמצא בחרדה , בפחד ? אני צריך להתגונן , לבנות מערכות מיוחדות ,שאפילו שיבואו בעיות גדולות , אני יראה אותם כאמצעי להתקדמות , שהכל בא מאין עוד מלבדו , שכל זה בסופו של דבר ,כדי לקדם אותי ואת כולם , מי שקשור אלי וכו' יש כאן עוד תוספת גדולה ,שהשיתוף הזה ,שאדם מבצע ,הוא נקרא זכיה , כי יש כאן מרכיב הלא ידוע , לא בטוח , שזה לא הכל בידיים שלי .
למה נקרא זכיתי בעזרת ה' ?
זה ,כאילו ,צריך להיות סכמנו , חתמנו חוזה ,שאני עושה פעולות כאלו וכאלו ומגיע לי עזרה כזו וכזו , כן , אבל, יש הרבה דברים שאדם , בתוך האדם זה לא ברור וצריך להתברר
תלמיד : זה תלוי בי , בסביבה , אולי ,יש כאן משהו פרטי שאני יכול לזכות לבד ,או ,שזה תלוי וחשוב מהסביבה וזה חשוב ממני , איך עושים את זה בדיוק ?
רב: הכל תלוי בסיבה , עד כמה שאתה יותר מתקדם , אתה מרגיש את עצמך התלוי בסביבה בצורה יותר ויותר הכרחית , החלטית ,שאפילו פניה לסביבה אתה מקבל כגירוים ,שמקבל מהסביבה . זה לא שאני בא לסביבה ואני דורש , גם לדרוש מהם הם ,בעצם ,קודם פועלים עלי . זה כמו שהוא כותב במקום אחר :
אם אדם מקבל איזה רצון , אז ,תדע שרצון הזה הבורא מקודם סידר לו ואז הוא פונה , אותו דבר כלפי הסביבה . הכוח העליון , האור ,שנמצא בתוך הסביבה ,הוא מעורר את הכל , בסביבה יש לך הכל ,עד גמר התיקון , כל האור אין סוף , הכל ,רק צריכים יותר ויותר להעריך אותה ...

Smile
חזרה למעלה Go down
צפה בפרופיל המשתמש
משהמספר הודעות : 1140
Join date : 30.10.14

הודעהנושא: Re: סיכום משיעור בוקר 06.05.2016 חלק א' ( " לפי מה שמבואר בענין ואהבת לרעך" ) 31 דקות    Sat May 07, 2016 10:33 pm

לחיים לאון .....תודה רבה
חזרה למעלה Go down
צפה בפרופיל המשתמש
 
סיכום משיעור בוקר 06.05.2016 חלק א' ( " לפי מה שמבואר בענין ואהבת לרעך" ) 31 דקות
חזרה למעלה 
עמוד 1 מתוך 1

Permissions in this forum:אתה לא יכול להגיב לנושאים בפורום זה
פורום הקבוצה הוירטואלית :: פורום הקבוצה הוירטואלית :: קבלה כללי-
קפוץ אל: