פורום הקבוצה הוירטואלית

חברים מכל הכלי הוירטואלי מוזמנים להתחבר יחד לשם גילוי תכונת ההשפעה בעולם.
 
אינדקסאינדקס  CalendarCalendar  FAQFAQ  חיפושחיפוש  רשימת חבריםרשימת חברים  קבוצות משתמשיםקבוצות משתמשים  הרשםהרשם  התחבר  

Share | 
 

 קטע הכנה ומאמר משיעור בוקר 08.05.2016 חלק א' ( " לעולם ימכור אדם כל מה שיש לו וישא בת ת"ח" )

Go down 
מחברהודעה
לאון-נחוםמספר הודעות : 470
Join date : 30.10.14

הודעהנושא: קטע הכנה ומאמר משיעור בוקר 08.05.2016 חלק א' ( " לעולם ימכור אדם כל מה שיש לו וישא בת ת"ח" )    Sun May 08, 2016 6:23 am


כלים דקבלה נותן בורא וכלים דהשפעה הוא נותן ,לפי דרישת האדם.
הוא בונה בנו כלים דקבלה ,שבהם אנחנו מרגישים את המציאות ולאט לאט כך מקדם אותנו במשך אלפי שנות התפתחות האנושות .
אנחנו מתקדמים ורצון לקבל יותר ויותר נראה ,כמו איזה מין מחסן מכל הרגשות , כל התיקונים , מחשבות , פעולות , מקרים , שבהם בורא גם מזמין בנו כל מיני רגשות ,גם ובונה בנו כל מיני תגובות , הוא פועל משני צדדים .
ההתפתחות הזאת היא קודמת לדרגת האדם , היא דרגות דומם , צומח וחי ,שבתוך האדם . ,כאשר מתחילה להיות דרגת האדם ,אז ,קורה ,שבורא מזמין בנו כרגיל כל מיני רצונות , אבל ,בתגובה שלנו כבר יש השתתפות מסוימת מאיתנו , שאנחנו רוצים בזה לדעת
למה ? בשביל מה ? מה קורה ?
בעצם ,השאלות האלו מכוונות ,למה היא הסיבה ? זאת אומרת
מי הוא ,שמזמין בנו את החיים , כל מיני אירועים ?
מכאן זה התחלת השתתפות של האדם , שהבורא רוצה ,שאנחנו , על פני כל המקרים ,שהוא מעורר בנו , בחיים שלנו , במציאות הפנימית שלנו וחצונה , שאנחנו נאתר אותו כ"אין עוד מלבדו" .
לכן , מפני שהכרת הבורא , גילוי בורא זו היא המטרת הקיום שלנו , מטרת חיינו , אז , אנחנו מקבלים התעוררות . כדי שהתעוררות הזאת היא תהיה משמשת בצורה קבועה , כל הזמן , ,שאדם פשוט יכוון את עצמו ,שהוא נמצא בעולמו של הבורא , בכוח העליון , שהוא הראשון והוא מזמין הכל .
כדי לחזק את זה ישנה לנו סביבה ולסביבה יש הרבה תפקידים
אחד מהם ,שהיא מעמידה את האדם כל הזמן במעמד נכון ,שהוא צריך לחפש סיבה לכל ,מה שקורה לו במוחא וליבא , בכל המקרים , בכל האופנים , בכל ,מה שיש בצורה פנימית ,מה שקורה לו ,והכל מיני צורות חצוניות , שזה הכל "אין עוד מלבדו " .
אדם עם החברה ,שהוא עובד ,הוא גם כן מכוון את עצמו להרגשה חצונה , לסיבה חצונה, שהוא בונה את זה . במידה ,שהוא מעביר לחברה את ה"אני " שלו , שקודם חשב שהוא בעצמו נמצא בעולם והוא בעצמו קובע מה קורה ובו תלוי הכל , שהוא מעביר את זה לסביבה , אז , יותר נכון וקל לו לפנות לבורא ואז הוא רואה ,שנשאר בו רק נקודה , אפילו לא רצון , אלא ,הבחן קטן מה"אני" וכל היתר ,איך שהוא בונה את ה"אני" שלו ,זו הקבוצה ולמי שהוא פונה מה"אני" הזה - לבורא וכך הוא ממשיך לגלות את הבורא ,כי סיבה לכל דבר היחידה והוא בעצמו רואה ,שנכלל בזה , שבסופו של דבר, אין חוץ מבורא בכל המציאות .
זאת הצורת ההתפתחות הנכונה וגילוי נכון למציאות האמיתית בכל שלב .
זה, מה שאנחנו צריכים לעשות , לייצב את עצמו כך נכון , דברנו על זה בזמן האחרון בניה בשתי קומות , גם יחס לחברה בשתי קומות ( על כל הפשעים תכסה אהבה ) , גם יחס לבורא ועוד נמשיך


"..."לעולם ימכור אדם כל מה שיש לו וישא בת תלמיד חכם" (פסחים מ"ט), שפירושו, שכל הרכוש, שרכש ע"י היגיעה שלו, את הכל ימכור, היינו את הכל יתן ועל הכל יוותר, ויקח תמורתו בת תלמיד חכם. משמע מכאן, שאם הוא לא לוקח בת תלמיד חכם, כל היגיעה בתורה ומצות, שנתן כל ימי חייו, אין בזה שום שלימות. ורק אם ישא בת תלמיד חכם, אז יזכה לשלימותו. ולכן אמרו חז"ל, שימכור את כל מה שיש לו, היינו שכדאי למכור הכל בשביל בת תלמיד חכם. לכן צריכים להבין מה זה ענין של בת תלמיד חכם.
הנה אאמו"ר זצ"ל אמר "תלמיד חכם" היינו מי שהוא תלמיד של חכם, היינו שלומד מהחכם, אז הוא נקרא "תלמיד". ו"חכם" נקרא הקב"ה, שמידתו היא רק להשפיע. ומי שלומד ממנו מידת השפעה, הוא נקרא "תלמיד חכם", משום שלומד ממנו את מדת השפעה.
ובזה נבין מה שאמרו חז"ל "לעולם ימכור אדם כל מה שיש לו וישא בת תלמיד חכם". היינו, שכל היגיעה שנתן בתורה ועבודה, יתן, ויקבל תמורת זה שכר של קנין השפעה.
זאת אומרת, שיקבע בלבו טבע חדש, במקום זה שיש לו מצד הטבע רצון של אהבה עצמית, יקבל עכשיו טבע שני, שהוא רצון להשפיע. היינו שכל מחשבה, דיבור, מעשה שלו יהיו רק בעל מנת להשפיע לה', כי זה כל האדם. היינו שרק לדרגה זו האדם צריך להגיע, כי רק הכלים אנו צריכים להשיג. מה שאם כן השפע, שהוא מילוי הכלים, זה בא מצד הבורא, כי יותר משהעגל רוצה לינק הפרה רוצה להניק. לכן רק כח השפעה חסר לנו.
ובזה יש לפרש מה שכתוב בזהר )פנחס דף ע"ח אות רי"ח( "אם זכו ישראל, היה יורד כמו אריה של אש לאכול הקרבנות. ואם לא זכו, היה יורד שם כמו כלב של אש". ידוע, שאריה מרמז על חסד, שהוא בחינת ימין של המרכבה. "אם זכו", שזכות היא בחינת זך, היינו השפעה, אז מראים לנו מידה כנגד מידה, שגם מלמעלה היתה בא בחינת אריה, היינו מידת החסד היתה מתפשטת לתחתונים, אז היה השפע מרובה עבור התחתונים.
"ואם לא זכו", היינו שלא היו עוסקים בהשפעה אלא רק באהבה עצמית, אז גם מלמעלה היתה נמשכת בחינת כלב. שענין "כלב" מרמז, כמו שכתוב בזהר על הפסוק "ולעלוקה שתי בנות דצווחין ככלבא, הב לן עותרא עלמא דין, והב לן עותרא דעלמא דאיתו". זאת אומרת, שתי בנות, שצועקין כמו כלב, תן לנו עושר של עולם הזה, ותן לנו עושר של עוה"ב, שכל ענינו הוא רק לקבל ולא להשפיע. לכן גם מלמעלה מראים לנו, שאין יכולים להשפיע שפע למטה, שזה נקרא "מידה כנגד מידה".
היוצא מזה, שעיקר עבודתינו היא רק לזכות להשיג כלים מוכשרים לקבלת השפע, שהם כלים דהשפעה. לכן האדם צריך לרכז את כל יגיעתו רק לדבר אחד, הנקרא "כלים דהשפעה". וזה יהיה כל שכרו, מה שהוא רוצה להשיג מתורה ומצות, שעל ידי זה הוא יגיע לדביקות ה', שזוהי תכליתו של האדם, שיזכה להגיע לדביקות ה'.
וכמו כן אנו רואים בדברי הזהר, שאמרו על פסוק "וחסד לאומים חטאת, כל טובו דעובדין לגרמייהו עובדין", שפירושו, שכל החסד, היינו המעשים של השפעה שהם עושים, אין כוונתם בעמ"נ להשפיע, אלא כוונתם היא לצורך עצמם. זאת אומרת, שיקבלו עבור זה תמורה, אחרת אין הם מסוגלים לעשות מעשים של השפעה.
מה שאם כן עם ישראל, הם כן מסוגלים לעשות מעשים של השפעה. ויש להבין, מהי הסיבה שעם ישראל כן הם מסוגלים לעשות מעשים של השפעה. וגם יש להבין, כפי מה שאנו שומעים מאנשים שנעשו לדתיים, שאומרים, כי מטרם שנעשו לדתיים הם היו יותר מסוגלים לעשות מעשים בעמ"נ להשפיע. מה שאם כן אח"כ, היינו לאחר שנעשו לדתיים, אז יותר קשה להם לעשות מעשים של השפעה.
בכדי להבין את הנ"ל, יש לזכור את הכלל מה שידוע לנו, שהאדם הנקרא "נברא" הוא רק בזה שיש בו רצון לקבל, כי זה נקרא "נברא יש מאין". נמצא לפי זה, מצד הטבע אין הוא מסוגל לעשות שום מעשה של השפעה, אם הוא לא יקבל תמורת זה איזה שכר. והשכר לא מוכרח להיות דוקא שמקבל איזה דבר עבור היגיעה. אלא יכול להיות אם הוא מקבל איזה הרגעה. זאת אומרת, אם נתעוררה בו איזו רחמנות על השני, והמצפון שלו לא נותן לו הרגעה, אלא עד שמוכרח לעזור להשני, גם זה נקרא "תמורה". אבל סתם לעשות איזה דבר להשני בכדי שהשני יהנה, אז הוא אומר לעצמו, מה יהיה לי מזה.
מה שאם כן עם ישראל בסגולת תורה ומצות הם יכולים להשיג טבע שני. היינו, במקום הטבע שנולדו עם רצון אך לקבל, יקבלו טבע שני, שהוא עושה עכשיו מעשים רק בעמ"נ להשפיע. וזה השיג על ידי התו"מ, שהם הכניסו לו ניצוצי השפעה, שמביאים לו הרגשה, שיהיה לו רצון להדמות לשורשו. מה שאם כן בלי תורה ומצות אין אדם יכול לצאת מצד הטבע שלו, שהוא רצון לקבל אך לעצמו, ולא מסוגל לעשות שום מעשה של השפעה בלי תמורה.
ובזה נבין מה שאלו, שחוזרים בתשובה אומרים, שמטרם שחזרו בתשובה, היה להם יותר כח לעשות מעשים של השפעה. מה שאם כן אח"כ, שנעשו לדתיים, הם מרגישים שיותר קשה להם לעשות מעשים של השפעה.
יש להשיב על זה כמבואר בהקדמה לספר הזהר )אות כ"ט, ל'( שכותב שם וזה לשונו "...כי מעת לידתו אין לו רצון לקבל אלא לגשמיות בלבד. ולפיכך, אף על פי שהשיג הרצון לקבל המופרז מטרם י"ג שנים, אינו עוד גמר גדלותו של הרצון לקבל. ועיקר גדלות הרצון לקבל מצוירת רק ברוחניות. כי למשל, מטרם י"ג שנים חשק הרצון לקבל שלו לבלוע כל העושר והכבוד שבעוה"ז הגשמי, אשר גלוי לכל, שהוא בעדו עולם שאינו נצחי, המצוי לכל אחד רק כצל עובר חלף ואינו. מה שאם כן כשמשיג הרצון לקבל המופרז הרוחני, הרי אז הוא רוצה לבלוע להנאתו כל הטוב והעושר שבעוה"ב הנצחי, שהוא בעדו קנין עדי עד ולנצחיות. הרי שעיקר הרצון לקבל אינו נגמר אלא ברצון לקבל רוחניות".
היוצא מזה, מטרם שנעשים לדתיים היה להם רצון לקבל הגשמי, שהוא עוד לא כל כך גדול, לכן היה בהם יותר כח לעשות מעשים של השפעה. מה שאם כן כשנעשים לדתיים, שהרצון לקבל נתגדל עם רצון לקבל על רוחניות, אז ממילא נעשה יותר קשה, מסיבת שיש עכשיו להרצון לקבל יותר כח, מכפי שהיה להם רק רצון לקבל גשמי. לכן מטרם שנעשו לדתיים, היה להם קצת כח למעשים של השפעה. מה שאם כן כשנעשו לדתיים, שהשיגו רצון לקבל הרוחני, לכן עכשיו יותר קשה להם לעסוק בעניני השפעה.
אי משום זה, לא להגיד שהם נעשו עכשיו יותר גרועים, או להגיד שהדתיים הם יותר גרועים, משום שיותר קשה להם לעשות מעשים של השפעה. אלא הרצון לקבל הוא נעשה יותר גדול, לכן יותר קשה להתגבר עליו. למשל, מקודם שהשיג רצון לקבל רוחני, היה הרע שלו שלושים אחוז. ואח"כ, כשהשיג את הרצון לקבל הרוחני, אז הרע שלו קבל עוד שבעים אחוז. לכן הוא צריך עכשיו לכוחות יותר גדולים, שיוכל להתגבר עליו.
אבל לא לומר, שעכשיו הוא הלך עם הכוחות שלו יותר אחורה. אלא להפוך, עכשיו הוא צריך רק לעשות סגולות, איך לנצח את הכוחות הרע שהשיג. והסגולות לזה הן קיום תורה ומצות על הכוונה ש"המאור שבה יחזירו אותו למוטב".
נמצא לפי זה, שהלך קדימה והשיג עוד רע בכדי לתקנו. אבל כל התחלות קשות, לכן הוא חושב שנעשה עכשיו יותר גרוע. אלא הוא צריך לדעת, שכל פעם נותנים לו יותר רע לתקן, עד שיזכה לתקן הכל.
(ביאור מאמר ראה במאמר ט"ו, תשמ"ה) …"


Smile
חזרה למעלה Go down
צפה בפרופיל המשתמש
משהמספר הודעות : 1140
Join date : 30.10.14

הודעהנושא: Re: קטע הכנה ומאמר משיעור בוקר 08.05.2016 חלק א' ( " לעולם ימכור אדם כל מה שיש לו וישא בת ת"ח" )    Tue May 10, 2016 11:19 pm

לחיים לאון cheers cheers
חזרה למעלה Go down
צפה בפרופיל המשתמש
 
קטע הכנה ומאמר משיעור בוקר 08.05.2016 חלק א' ( " לעולם ימכור אדם כל מה שיש לו וישא בת ת"ח" )
חזרה למעלה 
עמוד 1 מתוך 1

Permissions in this forum:אתה לא יכול להגיב לנושאים בפורום זה
פורום הקבוצה הוירטואלית :: פורום הקבוצה הוירטואלית :: קבלה כללי-
קפוץ אל: