פורום הקבוצה הוירטואלית

חברים מכל הכלי הוירטואלי מוזמנים להתחבר יחד לשם גילוי תכונת ההשפעה בעולם.
 
אינדקסאינדקס  CalendarCalendar  FAQFAQ  חיפושחיפוש  רשימת חבריםרשימת חברים  קבוצות משתמשיםקבוצות משתמשים  הרשםהרשם  התחבר  

Share | 
 

 סיכום שיעור בוקר חלק א' 31.05.2016 ( לשמה ושלא לשמה )

Go down 
מחברהודעה
לאון-נחוםמספר הודעות : 470
Join date : 30.10.14

הודעהנושא: סיכום שיעור בוקר חלק א' 31.05.2016 ( לשמה ושלא לשמה )    Tue May 31, 2016 6:30 am


"...כי הכלל הוא, כי הענף רוצה להדמות לשרשו, וכמו שהבורא הוא המשפיע, ומשום זה בזמן שהאדם צריך לקבל ממי שהוא, נמצא בזה אי נעימות. נמצא, שהצמצום וההסתר, שנעשה על כלי קבלה שלנו, שלא לעבוד עמ"נ לקבל תמורה, זהו לטובתינו.
אחרת לא היתה שום מציאות על בחירה. היינו, שאף פעם האדם לא היה יכול לעשות ולקיים תורה ומצות בעמ"נ להשפיע. כי לא היה באפשרותו של האדם להתגבר על התענוג, שהיה טועם בתורה ומצות, אם לא היה צמצום והסתר. כידוע, שכל שהתענוג גדול ביותר, קשה לוותר עליו.
אי משום זה, ניתן לנו תענוגים גשמיים, ששם ניתן רק אור דק מאוד, הנקרא בשם הזה"ק "נהירו דקיק", שזה נפל להקליפות בעת שבירת הכלים. ועוד נתוספו בהם נצוצין קדישין לאחר חטא דעץ הדעת, בזה שחטא אדם הראשון. שעל התענוגים האלו רודפים כל הנבראים, איך להשיגם. שכל המלחמות והרציחות והגנבות, וכו', שישנם בעולם, הוא מטעם, שכל אחד שואף לקבל תענוג.
וניתן לנו להתגבר על אלו התענוגים, ולקבל הכל לשם שמים. ואדם רואה, איך שהוא קשה לצאת מאהבה עצמית, ולוותר על תענוגים קטנים. ומשום זה, אם לא היה צמצום, והיה מגולה התענוג האמיתי, שישנו בתו"מ, בודאי שלא היתה שום אפשרות לוותר על התענוגים, ולומר, שהוא שומר תו"מ מטעם שהוא רוצה לעשות נחת רוח להבורא.
אבל האדם לא יכול להסכים לזה, היינו לקיים תו"מ בלי שום הנאה ותענוג, מטעם הטבע שלנו, שאנו נולדנו עם הכלי, הנקרא "רצון לקבל הנאה ותענוג", אם כן איך אפשר לעבוד בלי שום תמורה.
ואולם ניתן לנו מקום אחד, שעל זה אנו יכולים לעבוד בלי שום תמורה. היינו, אפילו שאין לנו עוד טעם בתורה ומצות, מסיבת הצמצום, אבל יש עצה אחת, שהוא, לעבוד בגדלות ה', איך שיש לנו זכיה גדולה לשמש את המלך.
ולדבר זה כן יש לנו בטבע, שהקטן מתבטל להגדול. ויש לו כח וחמרי דלק לעבוד בשביל הגדול, המקובל בהדור, שהוא חשוב ומקובל בהעולם. לפי שיעור חשיבותו, כן יש לו הנאה, בזה שהוא משמש אותו. והנאה זו כן מותר לקבל. כי קבלת הנאה מזה שהוא משפיע, אינו נקרא "משפיע על מנת לקבל". כי "משפיע עמ"נ לקבל" נקרא דוקא שהוא רוצה תמורה, שיתן לו עבור שירותו, שהוא משרת אותו. או שעובד בבית חרושת, ויודע שהבעל בית יש לו הנאה, מזה שכל אחד נותן תוצרת. וכל מי שנותן תוצרת יותר מהרגיל, הבעל בית נהנה ביותר.
אי לזאת, הוא משתדל להוציא יותר תוצרת, מכפי שפועל אחר מוציא, כדי שיהיה לבעל הבית הנאה. אבל לאחר זה הוא רוצה, שבעל הבית יתן לו תמורה, עבור זה שהוא השתדל להנותו. זה נקרא, מצד אחד הוא משפיע, ומצד השני הוא רוצה תמורה. זה נקרא "משפיע בעמ"נ לקבל תמורה".
מה שאם כן אם אדם משרת את המלך, ואומר להמלך "אני לא רוצה שום תמורה עבור השרות, כי אני נהנה מהשרות לבד, ולא חסר לי שום תמורה לקבל. כי כל מה שאתה תתן לי עבור השימוש שאני משמש אותך, אני מרגיש שזה יפגום בהשרות שלי. אלא אני רוצה רק השרות לבד. ואל תתן לי שום תמורה. וזו היא הנאה שלי. מטעם שזה לי לכבוד גדול, שזכיתי לשמש את המלך".
בודאי איננו יכול לומר, שהוא משפיע על מנת לקבל, הלא הוא לא רוצה עבור זה שום תמורה, ומדוע הוא לא רוצה, משום שיש לו הנאה גדולה בזה שהוא משמש את המלך. נמצא, שזה נקרא, משפיע בעל מנת להשפיע לאדם חשוב, והחשיבות של המלך נמדדת אצל האדם משיעור שהוא נהנה מהשרות המלך. כי כל שהמלך חשוב ביותר, אז הנאה שלו גדולה ביותר. כי אינו דומה מי שמשמש את גדול העיר, או גדול המדינה, או גדול העולם.
וזה נקרא "השפעה אמיתית". היינו שיש לו הנאה מהנתינה בעצמה. כי עיקר ענין של השפעה היתה מטעם השתוות הצורה. היינו, כמו שהבורא הוא המשפיע, כמו כן הנבראים רוצים להיות משפיעים. ובטח שאנו צריכים לומר, שיש להבורא הנאה, מזה שהוא משפיע.
נמצא לפי זה, אם הנבראים משפיעים להבורא ואין לו הנאה, בטח שעדיין אין כאן השתוות הצורה. כי להבורא יש הנאה, בזמן שהוא משפיע להתחתונים. זאת אומרת, מהמעשה של השפעה מושפע הנאה. ואם צריכים משהו לקבל עבור המעשה שהוא עשה, נמצא שהוא פגם בהמעשה, ואומר, שבהמעשה אין שלימות. אלא בכדי שיהא שלימות צריכים להוסיף משהו, היינו קצת תמורה לקבל עבור המעשה, והמעשה שלעצמו אינו לו כל כך חשיבות.
והאמת הוא, שאם רוצים שהמעשה דלהשפיע, מה שהאדם עושה איזה מעשה עבור הבורא, צריכים להשתדל שתהיה לו הנאה ביותר, כי הנאה של מעשה דלהשפיע מחשיבה את המעשה. היות, כי כל דבר ודבר, מה שהאדם רוצה לעשות, מה שחשוב לו ביותר, הוא נותן לו זכות בכורה לעשות אותה מקודם. ומה שהאדם בוחר להיות לו לדבר חשוב ביותר, המודד הוא, ממה שהאדם נהנה ביותר.
נמצא לפי זה, אם האדם רוצה להחשיב את המעשה, שעושה להבורא, הוא יכול להחשיב אותו רק ע"י קבלת הנאה ביותר. זאת אומרת, אם האדם יכול להשתדל, שתהיה לו הנאה גדולה, אז הוא יכול לדעת, שהוא עושה עכשיו נחת רוח גדול להבורא, עם זה שהוא משפיע להבורא, שמקיים מצותיו.
היינו, שיש לאדם רצון לעשות נחת רוח להבורא. אבל אינו יודע ממה שהבורא יכול לקבל הנאה, שיתן להבורא. ומשום זה כשהבורא גילוי לנו, שהוא נותן לנו תו"מ, ואם אנו נקיים את זה, יש לו הנאה, בטח שאנו שמחים, בזה שיש לנו עכשיו ידע מה לעבוד בשבילו. ואנו רואים, שניתן לנו ברכה, לעשות בעת עשיית תו"מ. היינו, שאנו אומרים "ברוך אתה ה', נותן התורה".
וכמו שכתוב במצות, שאנו נותנים לו תודה, בעבור זה שנתן לנו, דוגמא, מצות סוכה. למשל, כולנו שמחים בזה, שהוא מורה לנו מה לעשות, שמזה יהיה לו הנאה. ואין אנו צריכים ללכת לחפש דברים, שמהם יהיה להבורא הנאה. אבל השאלה היא, איך אנו יכולים להגדיל את הנאה שלנו בעת עשיית המצות.
תשובה, רק עצה אחת יש לנו, שהיא להשתדל איך להשיג גדלות ה'. זאת אומרת, כל מה שאנו עוסקים בתו"מ, אנו רוצים, שהשכר שלנו יהיה להרגיש גדלות הבורא. וכל התפלות, שאנו מתפללים, צריכות להיות "לאקמא שכינתא מעפרא", היות שהבורא נסתר מאתנו מחמת הצמצום שהיה, ואין אנו מסוגלים להעריך את חשיבותו וגדלותו.
לכן אנו מתפללים לה', שיסיר מאתנו את הסתרתו, ושירומם קרן התורה. וכמו שאנו אומרים בתפלת "שמונה עשרה" דראש השנה "ובכן תן כבוד לעמך", שפירושו, שיתן כבוד ה' לעמך, שהם ירגישו את כבוד המלך.
ומשום זה האדם צריך להשתדל ולא לשכוח את המטרה בעת לימוד התורה, שיהיה תמיד לנגד עיניו, שהוא רוצה לקבל מהלימוד, שהלימוד ישפיע גדלות וחשיבות הבורא. וכמו כן בעת קיום המצות, גם כן לא לשכוח הכוונה, שע"י זה שמקיים את המצות, בסגולה זו הבורא יעביר ממנו ההסתרה, השורה על רוחניות, אלא שיקבל הרגשה של גדלות ה'..."

שאלה : איך מגיעים למצב, שלעבוד את המלך ולקבל מזה גם תענוג והנאה ?
תשובה : תלוי ,ממה אתה רוצה לקבל תענוג ?
תלמיד : מלעבוד את המלך
רב: זה , אני לא יודע בדיוק מה זה , לעבוד את המלך .
מה היא הסיבה לקיום ?
מה היא הסיבה לתענוג ?
אם אני עכשיו יודע ,שמה שאני מבין בתורה ומצוות , לא חשוב מה , אם אני עכשיו אקיים אותם , זה יהיה ע"מ להשפיע או לא ?
מה שאני עכשיו עושה ( עושה תפילין , טלית , תפילות , קשרות , כל דבר ודבר ,שאני מעכשיו עושה ) זה יהיה ע"מ להשפיע ,או,ע"מ לקבל ?
אתה לא יודע , לכן, כאן זו השאלה :
מה זה נקרא לא לשמה ומה זה נקרא לשמה ?
לא ע"מ לקבל פרס , לעשות את זה מהנאה עצמית , או מלעשות נחת רוח לבורא מטעם גדלותו וכו' ?
יש כאן הרבה הבחנות . צריכים לאט ,לאט לגלות את זה ואסור לגלות את זה לאדם , אלא ,הוא בעצמו חייב את זה לפתוח . זו הבעיה ,שרק אדם בעצמו משיג , שתורה ישנה תורת המות ותורת החיים ולכן על זה לא כל כך מדברים מקובלים , משתדלים להסתיר את הדברים .
לכן , מה שאנחנו כן צריכים מזה להבין קודם כל ועל זה אפשר לדבר - להשתדל לעשות הכל מטעם גדלות הבורא … כמו חתן עם הכלה ,שהוא מקבל ממנה ,אבל ,בעצם הוא כמו נותן , כך אנחנו ,כמו כלה והוא הנותן , זאת אומרת ,המעשה יכול להיות הפוך מהתוכן , שהחשיבות אחד על השני לגמרי משנה מהות המעשה . לא החתן נותן לכלה , כך שצריך להיות במקרה הרגיל , ,אלא, שהוא מקבל ממנה ובזה ,כאילו קונה אותה , כאילו משלם לה , בזה ,שמסכים לקבל ממנה , מפני שהוא גדול


שאלה : מה חשוב יותר מעשה השפעה או תוצאה ממנה ?
האם עלינו להיות גאים בזה ,שאנחנו משפעים על הבורא ?

תשובה : אנחנו צריכים להיות גאים בכל המעשים שלנו , שבסופו של דבר מעשים האלו הם מיועדים להביא אותנו למצב המתוקן , שאז אנחנו נוכל באמת להשפיע , להדמות לבורא . בזה כן , בתהליך .
בזה ,שאנחנו כבר נמצאים במשהו , בזה להתגאות ? אני לא יודע ,אם כן זה , ממה בדיוק ?

שאלה : למה להשפיע לגדול וחשוב זה נקרא השפעה ?
תשובה : כי אני מקבל מזה הנאה . למה אני משפיע לו ?
תלמיד : למה זה נקרא בחכמת הקבה השפעה ?
רב: למה זה לא נקרא קבלה סמויה ? - כי אני עושה לפי הרצון שלו , תעשה רצונך כרצונו , ואז הוא יעשה רצונו כרצונך
תלמיד : מה זה נקרא חשוב ?
רב: חשוב בעיני זה לעומת האגו שלי , אלא, לעומת מה ?
יש לך ילדים קטנים ?
קמת פעם הלילה בשבילם ?
וויתרת על השינה ?
למה ? כי הם יותר חשובים מהשינה וזה נקרא ,שזה חשוב מזהשאלה : בחלק אחרון הוא מדבר על שלוש מטרות "שיסיר מאתנו את הסתרתו" , כוונה נכונה וגדלות הבורא , מה היא המטרה שצריכים להתמקד בה ?

תשובה : גדלות הבורא , זו היא המטרה ,שצריכה להיות לפנינו וגדלות הבורא אנחנו לא יכולים לתאר לעצמנו , כי אין בורא . אנחנו עדיין לא מגלים , לא מרגישים אותו , הוא ,כביכול, ולא קיים ...רב"ש גם אומר במאמר ,כל יום בורא חדש , מדרגה חדשה וכו' ,בקיצור דברים משתנים , רק בדומם דקדושה ,כאשר מקיימים מצוות אנשים מלומדן ,אז ,אין להם שינוים , אז ,בשבילם כמו שלימדו אותם לגבי בורא , זה ככה וקיים , הם לא יכולים להבין אותי .
בכוונה אמרתי שאין בורא , כי אין בורא ללא נברא . ונברא זה ,מי שמדמה את עצמו לבורא , במשהו לפחות ולפי מידת השתוות הצורה מרגיש את הבורא , בשבילו בורא קיים - בו-רא . לכן ,ככה אנחנו צריכים לקבוע את הדברים

שאלה : תסביר בבקשה ,איך לקבל ע"מ להשפיע בזמן עבודה עם החברים ?
תשובה : לקבל ע"מ להשפיע , להשפיע ע"מ להשפיע ,אלו דברים גבוהים מאוד , אם באמת אנחנו נגיע לזה ,אז ,נבין שזה מעבר למחסום , שהוא נקרא קו ,שמעל מחסום יש לי כוח אמונה , כוח השפעה ,שאני מקבל את זה ע"י מאור המחזיר למוטב , שהוא מחזיק אותי . כמו שיש איזשהו מגנט מלמעלה והוא מחזיק אותי באוויר , מחזיק אותי למעלה מהאגו שלי ואז אני יכול לעשות פעולות השפעה .


כלפי הקבוצה בינתיים אנחנו יכולים לעשות כל מיני מעשה השפעה , וודאי ,שזה מתוך הרצון לקבל , מי רצון לקבל , לרצון לקבל של החבר , אבל ,אנחנו צריכים לבחור בכאלו מעשים להשפעה ,כביכול , שהם מזמינים מאור המחזיר למוטב .
אם זה יהיו מעשה השפעה באמת , אז ,זה יהיה לא אור מקיף ,אלא, אור האמתי . מפני שאנחנו עושים את זה כאילו , במשחק , אין לנו עדיין כוח השפעה , אז ,אנחנו מעוררים את המאור הזה מבחוץ , מרחוק והוא משפיע לאט ,לאט עלינו מרחוק ומביא לנו כוח השפעה . כאשר נקבל באמת כוח השפעה, אז, נוכל לעשות פעולות השפעה בעצמנו .
לכן, הפעולות ,שצריכות להיות בין חברים הם משחק , מה שנקרא , שאנחנו עושים פעולות ע"מ להשפיע בכאילו ( כאילו מתחברים , כאילו משפיעים , כאילו עוזרים זה לזה ) . אנחנו באמת כך עושים , אבל ,זה הכל בינתיים מטעם רצון לקבל שלנו ומפני שאנחנו עושים את זה בתקווה להגיע לאיזו התעלות הרוחנית , אז , האור העליון משפיע על פני פעולות האלו וזה נקרא תורה ,או, מאור המחזיר למוטב , שבראתי יצר רע בראתי תורת תבלין , ככה אנחנו מממשים את התורה , שהשפעת האור העליון עלינו ,לפי המעשים נקרא תורה ..., אז, כאשר אנחנו לומדים את הפעולות שלו עלינו ורואים ,איך אנחנו משתנים מעלה מטה , כל מיני כיוונים אז , הנסיון שלנו בלעבור על כל המצבים האלו הוא נקרא לימוד תורה , לימוד פעולות המאור המחזיר למוטב . אני לומד ,מה שקורה לי , מה הוא עושה לי ?


שאלה : אם אני הולך ברחוב ונותן נדבה לבן אדם ,שאני אפילו לא מכיר , האם זה נחשב השפעה ?
תשובה : לא , לא . אנחנו מדברים על פעולות השפעה רק ,כאשר מביאים אותנו למעשה השפעה , שזה בעצם הפעולות בתוך החברה , שניתנה לנו , שם זה קבלת התורה , שם זה מימוש ערבות , הכל זה בתוך הקבוצה בלבד . אתה יכול לגרום ,וודאי ,גם מחוצה לך איזשהם דברים טובים ויפים , אבל, יחד עם זה תחשוב ,שכל ,מה שאתה רואה רע מבחוץ , זה הכין לך בורא שתראה , שיהיה לך אמת, לגבי מה קורה


שאלה : למה הנאה מגדלות ה' היא לא הנאה לעצמי ?
דברו ,מה היא גדלות הבורא ?
איך מודדים אותה ?
מה זה נקרא להנות מהגדלות ?
או להנות מתוצאה ,שיש לי מהגדלות ?
מה יחס לבורא ולגדלות הבורא ?

שאלה : מה הבדל בין גדלות החבר , גדלות הקבוצה , גדלות ה' ?
מגדלות החבר ,כאשר אני חייב להקטין את עצמי , להשפיל את עצמי כלפיו ?
איך אני עושה את זה כלפי קבוצה ?
מה זה שדרוג הזה , שאני עושה כלפי קבוצה ?
קבוצה זה נקרא העשירייה , לכולם . ואם אני כבר יכול להקטין את עצמי כלפי קבוצה ,כמושג "אחד" , אז , אני מגיע שם לגדלות הבורא .
אז ,מה הבדל בין מדרגות האלו , דרגות האלו , שאני מגיע למצב שאוכל להשפיל את עצמי יותר גם בכמות וגם באיכות , כנראה כן ?
כלפי חבר , תשע חברים , כלפי סכום שלהם , כ"אחד " ,ששם בפנים אני מגלה את הבורא . במה איכות של התהליך הזה ?

שאלה : למה אני לא מגלה את הבורא לפני ,שאני לא מתבטל כלפי עשירייה ?שאלה : איך להבין ,שבורא מטפל בי ממרכז העשירייה , שהוא מביא אותי אליה ואומר קח לך ?

שאלה : כאשר אנחנו מתקרבים להכנעה כלפי חבר , כלפי עשירייה , כלפי בורא לגדלות החבר , גדלות העשירייה , גדלות הבורא ,אז, יוצא ,שגדלות הבורא זה בעצם כגדלות עשירייה בעיני , מצד הכלים .
איך אנחנו יכולים לתאר את זה כך ?
כאילו יש לנו איזה מכשיר ביד , יכולים למדוד , לתת דרגות החשיבות לפי האור , מסך וכו' ,אז ,איך מודדים גדלות לפי הכלי ?

שאלה : אז איך אנחנו יכולים לתאר לעצמנו גדלות הבורא, שיתגלה ,נקווה ,בנו ?
איך אנחנו יכולים לתאר אותו ?
זאת אומרת ,התגברות כוח הכלל מעל כוח הפרט שבכלי , היא כגדלות הבורא על גדלות הנברא , נכון ? דברו על זה

שאלה : למה בזה, שאני נמצא בהכרת הגדלות הבורא אני לא מתבטל ,אלא גודל ?
למה ,כאשר אני מגדיל את הבורא ,אני גודל בעצמי ?
מתוך הכלים , זה צריך להיות ברור

שאלה : זאת אומרת ,גדלות הבורא , גדלות רוחניות , צורת הבורא , כל מה שאנחנו יכולים להשיג אנחנו משיגים מתוך השגת המבנה הכלי , כן ?
כל מה שיש לנו להשיג זה מבנה הכלי , מתוקן , המשופר , המיוחד ,עד כל הפרטים שמתאספים בו עד גמר התיקון

Smile
חזרה למעלה Go down
צפה בפרופיל המשתמש
משהמספר הודעות : 1140
Join date : 30.10.14

הודעהנושא: Re: סיכום שיעור בוקר חלק א' 31.05.2016 ( לשמה ושלא לשמה )    Tue May 31, 2016 10:18 pm

לחיים לאון cheers
חזרה למעלה Go down
צפה בפרופיל המשתמש
 
סיכום שיעור בוקר חלק א' 31.05.2016 ( לשמה ושלא לשמה )
חזרה למעלה 
עמוד 1 מתוך 1

Permissions in this forum:אתה לא יכול להגיב לנושאים בפורום זה
פורום הקבוצה הוירטואלית :: פורום הקבוצה הוירטואלית :: קבלה כללי-
קפוץ אל: