פורום הקבוצה הוירטואלית

חברים מכל הכלי הוירטואלי מוזמנים להתחבר יחד לשם גילוי תכונת ההשפעה בעולם.
 
אינדקסאינדקס  CalendarCalendar  FAQFAQ  חיפושחיפוש  רשימת חבריםרשימת חברים  קבוצות משתמשיםקבוצות משתמשים  הרשםהרשם  התחבר  

Share | 
 

 העברת סיכום שעור בוקר יומי שלאון מפרסם בפייסבוק 30/8/2016

Go down 
מחברהודעה
משהמספר הודעות : 1140
Join date : 30.10.14

הודעהנושא: העברת סיכום שעור בוקר יומי שלאון מפרסם בפייסבוק 30/8/2016   Tue Aug 30, 2016 8:45 pmסיכום משיעור בוקר 30.08.2016 חלק א' ( מהו ענין יסורים בעבודה ) 24 דקות
Leiderman Leon-Nahum·30 أغسطس، 2016

אני רוצה להזכיר ,שאנחנו לומדים תורה . התורה זה נקרא מאור שבה מחזירו למוטב , אור מקיף והוא מגיע לאדם אף ורק ,לפי דרישת האדם לתקן . במה לתקן ,כמו שתנאי לקבלת התורה - ערבות , שרוצים להגיע לחיבור ולכן אנחנו צריכים לבדוק ,עד כמה שאנחנו נמצאים בחיבור ולבקש ,שנוכל להשיג אותו בעוצמה ,... , כלי לגילוי בורא ולעשות לו מזה נחת רוח . לכן ,כל אחד בודק , עד כמה שמחובר לאחרים ומבקש ,שהחיבור הזה באמת יקרה ויתקיים ,עד כדי כך ,שחוץ ממאור המחזיר למוטב ,אנחנו נקבל את המאור הזה בצורה ,שהוא יהיה גם המילוי

"...ויש לזכור, שענין עבודת האדם בע"מ להשפיע, היינו שהוא רוצה בדביקות ה', שם מתחיל בהאדם סדר של עליות וירידות. כלומר, בזמן שהאדם מרכז כל מה שהוא עושה בעבודה, שהוא יקבל תמורת זה שכר, אז כשהוא מאמין בשכר ועונש, אין הרצון לקבל שלו, שיש לו מצד הטבע, מתנגד לקבל תענוגים יותר גדולים.אולם בזמן שהאדם רוצה ללכת בדרך שלא לקבל שכר, והיות שזהו נגד הטבע, אז מתחילה המלחמה האמיתית עם היצר הרע, היות שהאדם רוצה להעביר את היצר הרע מהעולם, שרק כאן הוא מציאותו.

וענין מה שהרצון לקבל נקרא בשם "יצר הרע" הוא, היות שהוא מצייר לנו הדרך, שעם ישראל רוצה ללכת בה, הוא רע. כלומר זה שהאדם רוצה לבטל את רשותו ולהבטל אל ה', הוא טוען, שהאדם הזה מאבד עצמו לדעת. אלא מה נקרא "טוב", אם האדם ידרוש מה', שרשותו של האדם יתרחב ויתמלא בכל החסרונותיו, ולא שהאדם יעבוד בשביל ה'.היינו שהיצר הרע שואל את האדם, איפוא השכל שלך, שאתה עובד ביגיעה רבה בתו"מ, ומה השכר שלך יהיה. כמו שאמרו חז"ל "המאור שבה מחזירו למוטב".

שפירושו, היות שהרע אינו רוצה להבטל לה', אלא הרע שבאדם רוצה בקיומו של האדם, אז מיעצים להאדם, שאם הוא יתיגע בתו"מ, על ידי זה יזכה לשכר, היינו שבלי תו"מ לא יכולים לקבל שכר גדול כזה. ורק בסגולת תו"מ יכולים להגיע לשכר גדול כזה, היינו שהאדם יתבטל לה', ולא יהיה ניכר את רשותו של האדם, אלא הכל לוקח ה'.ועל שכר כזה צועק היצר הרע "הרי אתה מאבד את כל ישותך לדעת. היינו, אתה עושה פעולות כאלו, שעל ידיהם אתה תתבטל ממציאותך.

וכי בגלל זה צריכים לעבוד, ולתת יגיעה על זה". נמצא, שהיצר הרע מצייר לו ציורים רעים על סדר עבודתו…"
זה יש לנו בעיה עם רוחניות , כי כלי רוחני הוא הפוך מהגשמי ואנחנו לא מבינים את זה , כי אין לנו בכלל את זה בטבע שלנו , אלא , בכלי הגשמי אנחנו מבינים ,מה שאנחנו מקבלים בתוך הכלי . הכלי רוחני הוא ,כאילו הפוך מהכלי הגשמי , כאשר אנחנו מקבלים מחוצה לכלי , אבל ,מה שמקבלים מחוצה לכלי זה שלנו , זו השגה אין סופית בלתי מוגבלת .

לכן ,נראה לאדם ,שנמצא בכלי הגשמי ,שהוא מאבד הכל , כמו לחיות , לשגשג ,כאילו צריך להתפטר מהכל - זו בעיה פסיכולוגית מאוד גדולה למי שהולך להחליף ע"מ לקבל לע"מ להשפיע , אבל ,באמת הכלי הרוחני ,דווקא ,בגלל שהוא ע"מ להשפיע הוא בלתי מוגבל והכל שייך לאדם

"...וזה נקרא "יסורים". היינו, שהאדם רוצה ללכת בדרך האמת, להגיע לדביקות ה', הנקרא "השתוות הצורה". וכשבא לו אלו השאלות, הוא מקבל ירידה, היינו שלא יכול להתגבר על אלו הטענות שלו. וזה מתבטא תיכף, הן במוחא והן בליבא. והאדם הזה, שהוא מתאושש מהירידה, ומתחיל אז לחשוב מהמצב, שבו הוא נמצא, אז הוא סובל יסורים, מזה שהוא מרוחק מה'.ולאחר שהוא זוכה שוב לבחינת עליה ברוחניות, ומתחיל לחשוב, שמהיום ואילך אני כבר יהיה חזק ומחוסן נגד הדיבורים של המלכים של אומות העולם, שמדברים נגד ה', שפירושו, לאו דוקא שאומרים, שאינו כדאי לעסוק בתו"מ, אלא שאומרים, שלא כדאי לעבוד על השכר הזה, שיאבד את עצמותו עצמו. וכמו כן, שכל היגיעה הוא רוצה, שתהיה עבור הקב"ה, וכלום לא לתועלת עצמו.וזה גורם להאדם יסורים גדולים. והם כמו קוצים בגופו של אדם, שרוצה לברוח מהמצב, שבו הוא נמצא.

היות שהוא אומר "בטח אני לא ראוי לעבודה כזו, אחרת לא הייתי מקבל ירידות". נמצא, שהיסורים האלו, מה שהוא שומע מהם, שלא כדאי בשבילו לעבוד על כוונה זו, אם כן יש כאן ב' דברים:א) הטענות של המלכים, המשעבדים את ישראל עם הדיבורים שלהם. היינו, שהאדם נופל תחת שליטתם של המלכים, שהם משעבדים את האדם, שהוא לא יכול לעבוד אלא רק לתועלת עצמו, כי היסורים של ציור הרע, מה שהיצר הרע מצייר לו. כל המלכים של כל אומות העולם נקראים בשם כללי "יצר הרע". וכל מלך ומלך יש לו דעת בפני עצמו, ואומר להאדם "תלך בדרך שלי, אני אתן לך תענוג בעבודה". זאת אומרת, שכל המלכים אומרים דבר אחד, היינו שטוב בשבילך שתעבוד לתועלת עצמך ולא לתועלת ה'.נמצא, שהיסורים, מה שהאדם רואה, שאין הוא מסוגל לעבוד לתועלת ה', היסורים האלו גורמים, שהוא רוצה לברוח מהמערכה.

שהיסורים האלו נותנים לו להבין, שהעבודה הזו היא לא בשבילך, כי לדרך הזו צריכים יחידי סגולה, שהם אנשים מורמים מעם, ולא סתם עמך יכול לגשת לעבודה זו, הנקרא "לעבוד על הכוונה בע"מ להשפיע".ועוד יותר גרוע מזה, הוא מה שיצר הרע בא אליו בלבוש של מלאך קדוש, ואומר לו "הרי אתה רואה, שהצדק אתי. תסתכל קצת אחורה, איך אתה היית עוסק בתו"מ במרץ רב, ואיך שהתפלות שהתפללת היו בהתלהבות. ואם תשאל, מדוע היה בעבר כך, אז בטח כמו שאני אומר, היות שעבדת לתועלת עצמך, היינו בכדי לקבל שכר, היה לך כח עבודה.

אם כן, מהי התועלת, שאתה כל פעם מתגבר, ואתה רואה, שאתה חוזר להירידות, שזה נקרא "פרוץ מרובה על העומד", כלומר שהירידות הם יותר גדולים מהעליות".ועוד אומר לו היצר הרע, בזמן שהוא מתלבש בלבוש של מלאך קדוש, "הלא אז היית מתקדם בעבודה, ובכל יום ויום רכשת רכוש של קדושה בתו"מ. ועל זה אתה מזלזל. ואתה אומר, שאתה רוצה לעסוק רק לשם שמים. הלא אתה רואה, שבעבודה זו אתה הולך אחורה, שיש לך ירידות. היינו, הרע שלך נעשה יותר רע עכשיו. מה שאם כן כשאתה הלכת בקיום תו"מ בבחינת המעשה לעבודה, הלא הצלחת יותר. שאתה בעצמך ראית, איך שהתקדמת. מה שאם כן עכשיו, איזה מרץ ואיזו התלהבות יש לך בעבודה". "אם כן", אומר לו, "לך מדרך הזו"..."


זאת אומרת ,אדם כמה שיותר מתקדם בשלב הראשון שלו בדרך , שהוא רואה ,שיש לו פחות ופחות כוחות . בהתחלה יש מלא כוחות ,כי הוא מגיע מהעולם ורוצה לרכוש חכמת הקבלה וכל מה שיש , אבל ,אחר כך הוא רואה ,שיש לו פחות ופחות כוחות . כאן ישנה נקודת המשבר , שהרבה אנשים עוזבים , עליה כתוב ש" צדיקים ילכו בה ופושעים יכשלו " וכאן אנחנו צריכים מאוד להיזהר . זאת לא נקודה ,אלא ,תקופה וגם לפעמים חוזרת לסירוגין . כל זה ,כדי שיחליף את חומר דלק שלו , שאם היה לו קודם חומר דלק הגשמי ( כמה שאני מרוויח בכלים דקבלה ) , לאט לאט הוא מתחיל להבין ,שרווח הוא בכלים דהשפעה ורווח הוא ,דווקא ,בזה ( בכלים דהשפעה ) ,עד כמה שהוא מבטל את עצמו וקשור לבורא . זאת אומרת ,מידת הכלי היא אחרת ,ממה שהיה קודם

"...נמצא, שעל ידי הדיבורים של יצר הרע, שהוא הכלל של כל המלכים של אומות העולם, המשעבדים את ישראל, דוקרים את גופים של אלו העובדים, שרוצים לעבוד בע"מ להשפיע. ובאמת נשאלת השאלה, למה מגיע לאלו אנשים, שרוצים ללכת בדרך האמת, להגיע לדביקות ה' ולהבטל אליו, יסורים כאלו. היינו ירידות, עד כדי כך, שהם לא יכולים לסבול את היסורים ורוצים לברוח מהמערכה.ואלו אנשים, שהם עובדים ע"מ לקבל פרס, אין להם ענין של יסורים, שירגישו שהם רחוקים מעבודת ה'. אלא שמרגישים, שהם הולכים ומתקדמים בכל יום. ובטח בזמן שרואים את ההתקדמות, יש כח לעבודה. והם לא מרגישים בכלל, שיש להם ירידות. אלא לפעמים מתקדמים הרבה, ולפעמים מתקדמים לאט. אבל לא אחורה חס ושלום.והתשובה היא, כי בזמן שאין האדם מרגיש חסרון וקלקול בעבודה, אין לו מה לתקן.

אי לזאת, הם אלו אנשים, שאינם מסוגלים לעבוד רק בבחינת המעשה, ועל המעשי המצות אין מה להוסיף ואין מה לגרוע, כמו שכתוב "לא תוסיף ולא תגרע".ולהיות שעדיין אין להם שום צורך על הכוונה, שענין הכוונה הוא להגיע להשתוות הצורה, הנקרא "ע"מ להשפיע". וממילא אין הם רוצים להדבק בו. כלומר, שאין להם שום הבנה בענין לעבוד שלא ע"מ לקבל פרס. ולהם אין הקב"ה נותן יסורים, שהוא ענין הרגשת הריחוק מהבורא, שיבקשו, שהבורא יקרב אותם.וזה כמו שכותב הרמב"ם, ש"לנשים, קטנים, וכלל עמי הארץ מלמדין אותם לעבוד בע"מ לקבל שכר", כי הם לא יבינו אחרת. אלא, "עד שתרבה דעתן, ויתחכמו חכמה יתירה, מגלין להם רז זה", שצריכים לעבוד לשמה, שהוא בע"מ להשפיע…"

שאלה : מה מחזיק אדם בנקודת המשבר הזה ?
תשובה : רק הסביבה , שזה לימוד , מורה , חברים וכל מיני פעולות שלו , שהוא עושה , לוח זמנים - הכל יחד .
תלמיד : אבל עדיין ,איך הוא מחליף חומר דלק ?
רב: זה מלמעלה , האדם לא עושה כלום - רק מתבטל כלפי התוכית הכללית וזהו . סה"כ רק ממשיך ,עד כמה שאפשר בהרכנת הראש
תלמיד : עדיין זאת נקודה , אתה אומר ,שהוא רק ממשיך , אבל ,אין לו כאילו כוחות , חומר דלק ?
רב: בלי חומר דלק , בסדר . הוא לא יכול להמשיך עם חומר דלק הקודם , הוא לא יכול ,כי זה לגמרי לא יספק אותו עכשיו . אם הכלי מתחלף ,אז ,מה אתה תעשה ? ...אני חייב להחליף חלק ,שנקרא כוונה , אין ברירה , אבל ,ההחלפה הזאת היא באה ע"י אור המקיף . מאדם לא דורשים לא הבנה ולא שום דבר , רק כוח סבלנות . אבל ,סבלנות היא כוללת בתוכה פעולות , שהוא מסוגל לעשות בעיקר זה חיבור

תלמיד : עדיין ,נראה ,שיש פה היפוך פסיכולוגי , שהוא כאילו בלתי אפשרי ?
רב: נכון , נכון . זה כדי שאדם יבין , וזה באמת ככה - הוא מתבטל , מבטל עצמאותו הקודמת , הוא לא אדם הקודם , החשיבה שלו , איך המחשבות , איך החשבונות ,הכל מתהפך , לא רואים את זה מבחוץ , כי מעשים הם אותם מעשים רק כוונות הפוכות . במעשה מה אתה יכול לראות באדם שהוא צדיק או רשע ? ...אם הוא אדם כמו כולם ? מה אתה יודע ? לכן ,זה נקרא חכמת הנסתר , שכוונה היא נסתרת . יושבים סביבך מקובלים גדולים , בעלי השגה ואתה לא יודע , כי איך תזהה אותם ?
תלמיד : איך הם עברו נקודת המשבר הזו , רק בסבלנות , התמדה ?
רב: כן , "חוץ מצא"


תלמיד : זהו
רב: לא שזהו , הם עשו היגיעה , אבל היגיעה ,שהיא מעל כוח האנושי , זה נקרא, שהם נותנים לאור העליון לשנות אותם ולא יותר
תלמיד : יש כאילו עוד נקודת מאמץ ,אם אני מבין נכון , שצריך כל הזמן הכל לקשור אליו
רב: זה לאט לאט קורה ,אתה לא יכול לחייב את עצמך בדברים ,שאתה לא מסוגל . אתה קורא כאן על הרבה מדרגות רוחניות, מצבים , אופנים רוחניים , נו ומה ? איך תחייב את עצמך בזה ?
תלמיד : על זה אני שואל ,שאין חומר דלק
רב: כן ואין אפשרות אפילו להבין מה זה

תלמיד : אז ,בנקודה הזאת ,במה הוא שם את הפוקוס ?
רב: מבקשים , מתפללים . אתה שואל ,איך אני מבצע דבר ,שאני לא יכול לבצע ? איך יכולה להיות שאלה כזאת ?
שאלה : יש כאן פסקאות שלמות ,כאשר רב"ש מדבר ,כאילו בשם יצר הרע , כמו שמישהו
תשובה : זה אדם , מה זאת אומרת ,כמו שמישהו - זה אישיות של האדם . יצר הרע זה הטבע שלנו , זו היא אישיות שלנו . אם אתה מדבר אלי ,אז ,אתה פונה לרצון שלי ורצון שלי עדיין ,נגיד ,רצון הרע , זאת אומרת, חושב רק על עצמו ולא על הזולת . זה נקרא רע סה"כ ולא יותר מזה

תלמיד : צריך לאורך היום לנסות לדבר עם הרגשות ,שעולות בי בתוך רצון לקבל ,או ,שזה עדיין לא עבודה שלנו ?
רב: כדאי , כדאי לנו ככה לדבר , אבל, בצורה יותר אמתית פשוטה , אישית . מי זה יצר הרע ? כל מחשבה שלי על עצמי זה יצר הרע , זה הכל . כל מחשבה מחוצה לי ,על הזולת ,זה יצר הטוב . באיזה מצב אני נמצא עכשיו ? בינתיים ביצר הרע . איך אני מחליף אותו ליצר הטוב ? לפי הבקשה שלי זה יתחלף , לא בכוחי זה מחוצה לי , מעלי , אבל ,המאור יעשה את זה , אם אני אבקש
תלמיד : נניח ,אני לפני ישיבת חברים ולא בא לי ללכת , אז ,אני יכול ממש להגיד ,או ,לרשום שיצא הרע עכשיו אומר
רב: אתה עושה חשבון אגואיסטי ,שכדאי לך ,בכל זאת ,ללכת לישיבת חברים אחרת אתה תפסיד ואתה מגיע לישיבת חברים וחושב ,שאתה גיבור גדול

תלמיד : להוסיף , ממש לרשום ,כמו רב"ש ,שעכשיו אני לא רוצה ללכת לישיבת חברים , אין לך מה לחפש שמה
רב: נו , תרשום ומה אחר כך לא תלך ?
תלמיד : אולי זה יעזור להפריד את עצמי , להבחין
רב: גם כן אפשר , תתייחס כמו לצד ג' : מה בהמה שלך רוצה ומה אדם שבך רוצה ( מטעם רצון ומטעם נקודה שבלב ) . כן תנסה ככה לעשות
שאלה : האם אדם יכול להתקדם בהרגשה תמידית של פחד ורוגז ? תשובה : לא , תמידית אי אפשר . אנחנו לא יכולים להתקדם , כמו תינוק לא יכול לגדול מתוך השפעות שליליות , ככה אנחנו לא יכולים לגדול מפחד ורוגז , אלא ,רק מתוך שמחה , מתוך בטחון שמקבלים מהסביבה . אחרת אתה מאריך את הזמן התפתחות שלך פי כמה ( במקום עשר שנים - עשרים , במקום עשרים - שלושים , ארבעים שנה וכו' )
חזרה למעלה Go down
צפה בפרופיל המשתמש
 
העברת סיכום שעור בוקר יומי שלאון מפרסם בפייסבוק 30/8/2016
חזרה למעלה 
עמוד 1 מתוך 1

Permissions in this forum:אתה לא יכול להגיב לנושאים בפורום זה
פורום הקבוצה הוירטואלית :: פורום הקבוצה הוירטואלית :: קבלה כללי-
קפוץ אל: