פורום הקבוצה הוירטואלית
האם אתה רוצה להגיב להודעה זו? אנא הירשם לפורום בכמה לחיצות או התחבר כדי להמשיך.
פורום הקבוצה הוירטואלית

חברים מכל הכלי הוירטואלי מוזמנים להתחבר יחד לשם גילוי תכונת ההשפעה בעולם.

אינדקסאינדקס  Latest imagesLatest images  חיפושחיפוש  הרשםהרשם  התחבר  

העברת סיכום שעור בוקר יומי שלאון מפרסם בפייסבוק 30/9/2016

Go down 
מחברהודעה
משה

מספר הודעות : 1140

העברת סיכום שעור בוקר יומי שלאון מפרסם בפייסבוק 30/9/2016 Empty
הודעהנושא: העברת סיכום שעור בוקר יומי שלאון מפרסם בפייסבוק 30/9/2016   העברת סיכום שעור בוקר יומי שלאון מפרסם בפייסבוק 30/9/2016 EmptyFri Sep 30, 2016 1:38 pm

סיכום משיעור בוקר 30.09.2016 חלק א' ( קטעים נבחרים ) 21 דקות וקטעים נבחרים מהשיעור
Leiderman Leon-Nahum·30 سبتمبر، 2016

"...שנהיה לראש ולא לזנב
14) וזה שאנחנו מבקשים מה' ועושין סימן בליל ראש השנה ואנו אומרים: "יהי רצון שנהיה לראש ולא לזנב". היינו שהישראל שבנו יהיה הראש והרשע יהיה הזנב. ואז נזכה לחיים ארוכים ולבחינת הטוב שהוא בכוונת הבריאה, שהוא בחינת להיטיב לנבראיו.
(כתבי רב"ש, כרך ב', אגרת סז) …"

ראש השנה נקרא ,שאנחנו ממליכים את הכוח העליון , את הבורא , המלך , שתכונת השפעה , אהבת הזולת , חיבור , תיקון של המערכת השבורה של אדם הראשון , שזה הכל יתקיים ואנחנו מוכנים לזה להשקיע את הכוחות שלנו , את החיים שלנו ואת זה אנחנו רוצים ,שיהיה לראש ואם זה בראש ,אז ,אנחנו נקראים ישר-אל , כי בנטייה , בצורה כזאת , בתיקון מערכת הקשר בינינו אנחנו עושים הכלי דומה לאור
דומה לבורא .

לכן ,בזה נקרא ,שאנחנו מכתירים אותו , את המלך . נו ,וסימנים כרגיל ,שיש לנו בעולם הזה - זה ,שאנחנו בראש השנה אוכלים דג ( ראש הדג , ראש הכבש עוד יותר מכובד ) עם הסימן להיות לראש ולא לזנב , עושים ברכות על הגזר , גזרות טובות , מתוקים ,הכל טובלים בדבש , שיהיה שנה מתוקה , שנוכל באמת להמתיק את הדינים , לתקן אותם ( דינים, שרצון לקבל שנוכל לתקן אותו בע"מ להשפיע ) , כל הסימנים האלו זה הכל סביב התיקון ואם כך, אז ,מגיעים לחיים ארוכים ( זה נקרא ,שיש בהם כבר התגלות בחסדים חכמה ) ומשיגים את העולם הנצחי "עולמך תראה בחייך " את הכוונה הזאת להטיב לנבראיו

"...15) היות שכל זמן שהאדם מונח עדיין תחת שליטת הרצון לקבל לעצמו, אין האדם בעצמו יכול לדעת מהו טוב ומהו רע, אלא צריך לקבל הכל כפי שהחכמים קבעו לנו…"

למה ,כי אם הוא עדיין משתנה , מרגיש במשהו תלוי ,במה שקורה בו , בסביבה שלו , הוא בעצמו זה משפיע עליו , על המצב הרוח שלו , לחיים שלו ולא מייחס את זה ישירות לבורא , נקרא ,שעדיין לא דבוק בו , כי אם היה דבוק בבורא היה הכל מקבל ,איך שזה לטובה ,לרע , אבל, לא לעצמו , לעצמו כבר צמצם את עצמו , לכן ,מה הוא אומר "היות שכל זמן שהאדם מונח עדיין תחת שליטת הרצון לקבל לעצמו," וזה לבדוק פשוט מאוד ,האם אני בעצמי נפגע , טוב לי , רע לי , אני מרגיש ,שבתוכי ישנם שינויים , אז, "אין האדם בעצמו יכול לדעת מהו טוב ומהו רע, " כי זה הכל הוא בודק כלפי האגו שלו "אלא צריך לקבל הכל כפי שהחכמים קבעו לנו…"

"...[...] וזהו מטעם, כי כל ענין מה שאנו צריכים ללכת למעלה מהדעת,..."

למעלה מהרצון שלנו , שכבר צמצמנו אותו ויכולים לעשות חשבונות לא כלפינו

"... הוא מסיבת שאנו משוקעים באהבה עצמית. לכן ע"י אמונה למעלה מהדעת זוכים לכלים דהשפעה. ובזה יש לפרש מה שאנו אומרים, "יהי רצון שנהיה לראש ולא לזנב"[...] שצריכים להשיג כלים דהשפעה, אחרת אי אפשר לקבל את הטוב והעונג, אז הסדר הוא "הוי זנב לאריות" שאז הסדר הוא הכל למעלה מהדעת…."

להידבק לדרגה יותר עליונה

"... ואח"כ, כשזוכה ע"י לכלים דהשפעה, אז זוכים לבחינת ראש דקדושה, הנקרא "דעת דקדושה",כלומר שהדעת דקדושה בהאדם הזוכה הנקרא בחינת "ראש". לכן כשאנו מבקשים מה', ואומרים "יהי רצון", אז אנו מבקשים להגיע למטרת הבריאה שהיא בחינת דעת וראש. וזהו "שנהיה לראש ולא לזנב", היינו שלא נשאר בבחינת זנב של ס"א, היינו שאין להם שום דעת[...] אלא שאנו כן נזכה לבחינת דעת, שהם בחינת פירות שמשיגים אחר העבודה של השגת כלים דהשפעה, שהם כלים המוכשרים לקבל את הטוב ועונג, שישנו ברצונו להטיב לנבראיו.
(כתבי רב"ש, כרך ב', מהו ענין שנהיה לראש ולא לזנב בעבודה)

כן , זה העיקר התפילה שלנו , לכן ,זה יקרא ראש השנה , אם אנחנו נקבל באמת מלמעלה אכוונה נכונה ונקבל אותה ,אם יש לנו באמת רצון לזה ורצון לזה אנחנו צריכים ביחד ללכד בינינו בקבוצה ולהחליט פחות או יותר, מהו הרצון ? ועד כמה שאנחנו מבינים אותו או לא , אנחנו נבקש מהבורא ,שיתקן לנו את הרצון ויכוון אותנו נכון ואז יהיה לנו ראש .

זאת אומרת ,כאשר אנחנו מבקשים ,שנהיה לראש ולא לזנב ,אנחנו מבקשים ממנו את השכל ורגש , אכוונה , דרך הכל שיהיה לפנינו ממנו ,כי בנו אנחנו ראינו בכל המצב ,שבדקנו את עצמנו בסליחות , עד כמה שאנחנו לא מסוגלים להחליט ולחשוב על שום דבר נכון , אלא ,אנחנו לא רוצים להיות יותר ברצון לקבל שלנו עם כל מה שהוא מביא לנו , כל הפשעים , אלא ,רוצים ראש חדש וזה אפשר לקבל רק מלמעלה ולכן ,סה"כ ראש השנה ,בראש השנה אנחנו פונים לבורא : תן לנו ראש ! תן לנו שכל , רגש , אכוונה , כוח , כיוון , הכל תן לנו ,כי אין לנו כלום , אין בנו מעשים . ואז ,באמת נעשה מצדינו יום טוב , שאנחנו רוצים לפנות לבורא , אנחנו פונים אליו ורק ממנו מקבלים כוח , כיוון , כל התומכים במצב החדש

שאלה : התפילות ברורות לי , כל הנושא של הדינים , המתקות עברנו הרבה פעמים , זה תהליכים שקורים בנו , השאלה שלי : האם אני יכול לבקש מהבורא שאהיה לראש , הרי כל אחד יש לו את היעוד שלו , יחודיות שלו , אני יכול להיות לראש ,או ,מישהו שמבקש מתפלל להיות לראש ולא לזנב , זה יכול להשפיע להחלטה של הבורא ?

תשובה : אם אנחנו יחד מבקשים , תפילה יכולה להיות רק אחת , תפילת רבים , רק מניין . אם אנחנו יחד מבקשים ,שאנחנו רוצים לגשת לתכונת ההשפעה , אהבת הזולת , חסדים , ע"מ להשפיע ,שזה נקרא ראש , אז, וודאי ,שאנחנו נקבל כזאת אכוונה , מה בעיה ? שאלא לא מובנת , איך אני בלי לבקש , אני בטוח אטעה , עם השכל שלי , עד כמה שאני אסובב את עצמי , בטוח שזה יהיה הפוך , אני אפילו לא יודע, מה זה הפוך ? אבל זה יהיה לא נכון . עכשיו ,השאלה היא , מה עושים ? כדי להתקדם נכון וכאן אנחנו צריכים רק עזרה מלמעלה , אין לנו יותר מה לעשות .

אם אני כולי נבראתי מיצר הרע , כמו שכתוב ,בראתי יצר רע אומר הבורא, אז ,אני כולי יצר רע , אבל ,הפוך מזה אני לא יודע , לפעמים בחיים האלו אנחנו רואים ,שהלכנו לכיוון הנכון , אז ,כיוון הנכון זה ב180 מעלות הפוך וכאן זה לא , אני לא יודע ,מה זה 180 מעלות . אני כל הזמן נכנס עם האגו שלי , לכל מיני כיוונים אחרים , אני רואה ,שאני כל הזמן טועה ולכן אין לי אפשרות אחרת , רק לקבל ראש מלמעלה - זנה נקרא לקבל אמונה למעלה מהדעת ומה שאני אקבל זה תהיה לגמרי הפוך מהרצון לקבל ואני לא אשתמש ברצון לקבל יותר , כי המכוון אותי , אלא , רק ,אם אני אוכל לבנות מעליו רצון להשפיע , אז , אני אשתמש בו

תלמיד : הכוונה שלי היית ,אם אנחנו כקבוצה יכולים להפוך להיות כראש בעקבות התפילה , אם תיענה כקבוצה כמובן
רב: תפילה זה נקרא עבודה שבלב , אם אתם תעבדו בלב , לא בהכרח ,שאתם תתפללו בראש השנה עם הטלית וכו' , זה עבודה שבלב . אם אתם תעבדו על הלב שלכם , לב האבן , על הלב ממש האגואיסטי , שאתם רוצים ,ממש רוצים , יש לכן חרטה ונכונות להתקשר ביניכם ולעלות בקשה הזאת כך ,שאתם כן רוצים להיות כראש חדש והבורא ,שהוא בעצם בראש ( הידיעה , הכיוון שלו , השפעה , נתינה , סימן לזה זה חיבור ביניכם ) . אם אתם כך מוכנים לזה ,אז ,וודאי ,שתקבלו כוחות ואכוונה ותגיעו לזה .

זה נקרא תפילה , זה מה שאנחנו עכשיו עושים זה לא תפילה ? אנחנו מבקשים , בודקים את עצמנו , אנחנו פונים , חושבים ,איך להתחבר כן או לא , לפנות אליו , מי הוא , מה הוא , כל הבירורים ,שאנחנו עכשיו עושים במשך שיעור ,זאת תפילה
שאלה : מדוע תקנו חכמים אכילה בראש השנה , שמסמלים לנו את העבודה ?
תשובה : אכילה זה ,כנגד קבלת האורות , טעמים , לכן, זה ביטוי נכון ,מה שאנחנו צריכים לעשות . מה שאני מברר ורוצה להכניס לתוכי , זה נקרא ,שאני מוכן בזה להשתמש ,כדי להתקדם בחיים הרוחניים , אז ,ככה זה בחיים הגשמיים . אני רוצה ,שיהיה לי ראש , גזר :גזרות טובות , ועוד ועוד שם , דבש וכו'

"...כתיבה וחתימה טובה
16) בעבודת ה' נקרא "כתיבה" שחור על גבי לבן, היינו מה שהאדם עוסק בתורה ומצוות נקרא שהוא כותב על לוח לבו, זאת אומרת שהמעשים מה שהאדם עושה נכתבים. ורוצים שהכתיבה תהיה "לטובה", היינו מעשים טובים. והחתימה, היא הכוונה המעידה על עצם המכתב, היינו שהכוונה מעידה על מצוות של מי הוא מקיים. פירוש, אם כוונתו בקיום המצוות הוא לשם שמים, או חס ושלום לא. נמצא, שהכתיבה, היינו המצוות ומעשים טובים, זה נקרא כתיבה טובה[...] ואחר כך בא ענין של הכוונה, הנקרא לכוון שהכל יהיה לשם שמים.

כי בלי תשומת לב, עוד לא ידע האדם לשם מי ולצורך מי הוא מקיים תורה ומצוות. לכן אומרים, "כתיבה וחתימה טובה", היינו מקודם צריך להיות מעשה, המכונה "גוף", ואחר כך כוונה הנקראת "נשמה".
(כתבי רב"ש, כרך ג', כתיבה וחתימה טובה)..."

כאן יש הרבה דברים , שאנחנו צריכים להוסיף . מה שאומרים לנו מקובלים וכל הגדרות שלנו , מה זה ישראל , אומות העולם , תורה , מצוות , תיקון וכו' זה אחרת ממה שמקובל בעם ולכן לא מבינים אותנו , כי דעת תורה הפוכה מדעת בעלי בתים . בעל הבית זה מי שנמצא עדיין ברצון לקבל שלו ודעת תורה זה השפעה ואהבה , זה למעלה מהרצון לקבל .מצוות זה נקרא תיקון רצונות שלנו ע"י התורה שזה מאור המחזיר למוטב . כמו שכתוב בראתי יצר רע , היצר הרע התחלק לתרי"ג חלקים אמ"ך ושס"ה מקולקלים הם ולתקן תרי"ג חלקים האלו מע"מ לקבל לע"מ להשפיע זה נקרא עשיית המצווה .

איך עושים תיקון של רצונות האלו מכוונה ע,מ לקבל לכוונה ע"מ להשפיע ? ע"י מאור המחזיר למוטב שנקרא תורה . ואז אומרים שצריכים ללמוד יחד וע"י זה למשוך מאור המחזיר למוטב , שהלימוד הופך להיות לתפילה , בקשה , חיסרון ואז לפי זה האור משפיע על הלומדים ומתחיל לתקן אותם , עוד יותר נותן להם הכרת הרע והם שוב מבקשים בלימוד שיבוא מאור המחזיר למוטב , מצפים לזה ,
ושוב ושוב עד שבמנות הקטנות האור משפיע כך שאדם ירגיש שי שלו התעלות רוחנית , שבאמת נעשה לו צמצום על הרצון לקבל שלו ובהחלט רוצה להיות למעלה ממנו - זה נקרא שהיגיע ללשמה וזה זה נקרא כתיבה וחתימה טובה , שיש לו את זה ולזה אנחנו מצפים . אנחנו בעצמנו כותבים , כמו שכתוב כתוב על לוח לבך ( לב זה כל הרצונות של האדם ) , שאם אדם מתקן רצונות שלו בע"מ להשפיע זה נקרא שהוא כותב את התורה , את האור על הלב , על הרצונות וכך כל התורה בלבו , לזה אנחנו צריכים לשאוף להגיע

"...ענין רמון
17) אמרו חז"ל "שאפילו הרקנין שבך מלאין מצות כרמון" (עירובין י"ט).
"רמון" הוא מלשון רוממות, שהוא סוד למעלה מהדעת. ויהיה הפירוש "שהרקנין שבך מלאים מצות". ושיעור המלוי הוא, כפי שהוא יכול ללכת למעלה מהדעת, שזה נקרא רוממות. שענין ריקנות אינה שורה אלא על מקום שאין שם ישות (בסוד "תולה ארץ על בלימה").

נמצא, כמה הוא השיעור של המלוי של מקום הריקן? התשובה הוא: לפי מה שהוא רומם את עצמו למעלה מהדעת. זאת אומרת, שהריקנית צריכים למלאות עם רוממות, היינו עם בחינת למעלה מהדעת. ויבקש מה', שיתן לו את הכח הזה. ויהיה הפירוש, שכל הריקנית לא נברא, היינו שלא בא לאדם שירגיש כך שהוא ריקן, אלא בכדי למלאות זה עם רוממות ה', היינו שיקח הכל למעלה מהדעת[...] ולזה צריכים את עזרת ה'. היינו, שהאדם מוכרח אז לבקש מה', שיתן לו את הכח, שיוכל להאמין למעלה מהדעת. נמצא, שדוקא אז האדם נצרך להבורא, שיעזור לו.
(בעל הסולם, שמעתי, מאמר י"ג, ענין רמון) …"

"...
18) יכולים לפרש "אפילו ריקנין שבך מלאים מצות כרמון", יהיה פירושו "אפילו שמלאים מצות" הם מרגישים עצמם לריקנים, משום שרואים שהם כרמון, מלשון הכתוב "קראתי למאהבי המה רמוני" (איכה א'), היינו בחינת מרמה, שכל עבודתם בתורה ומצות היתה רק לתועלת עצמם ולא לתועלת ה'. ומי היה הגורם לידע זאת. דוקא זה שהוא מלא במצות, זה גרם לו לראות, שאל ישלה עצמו לחשוב, שהוא יכול להגיע להיות בחינת "ישראל", אלא שהוא רואה עכשיו, שהוא "פושעי ישראל". נמצא, שאי אפשר להגיע לידיעה אמיתית, מה דרגתו ברוחניות.

אלא רק לאחר שהוא מלא במצות, ואז הוא רואה, שמצבו, שהיה עד עכשיו, היה ברמאות. והוא עכשיו דרגת של "פושעי ישראל". מה שאין כן בלי מצות, נקרא זה "בלי אור", אז לא יכולים לראות את האמת, שהוא נצרך להבורא, שיעזור לו להיות בחינת ישראל.
(כתבי רב"ש, כרך א', פושעי ישראל)..."

"...אין ישראל נגאלין עד שיהיו כולן אגודה אחת
19) אמר אדמו"ר מלענטשנא, קודם תקיעת שופר בבכיה רבה ובצעקת הלב, שיהיו כולם באחדות. ואמר "עלה אלקים בשופר" כו', שמדת הדין מתעלה מהם ולא יחול ח"ו על ישראל כלל. ובמה? - בתרועה. אם יהיו כל ישראל - בריעות וחבורה אחת, יהיו הדינים מתמתקים בשרשם.
(ר' שמחה בונים מפשיסחא, ספר קול שמחה, אגרות)..."

"...
20) הוקבע יום הדין בתשרי להיותו ימי רצון אשר נתרצה הקב"ה למשה רבינו ע"ה, ואותו הרצון מתעורר עלינו בעת הזאת בכל שנה ושנה, עם כל זאת הוא זמן המשפט וצריך להתעורר לתשובה שלימה יותר ויותר מכל השנה. ועיקר התשובה להתאחד עם כל אחד ואחד באהבה ובלב אחד לעבוד ה' ולהטות שכם אחד ועל ידי זה מתעורר עולם התשובה ועולם הרחמים ועולם הרצון.

וזה רמז באומרו "וכולם נסקרים בסקירה אחת", פירוש שצריך להתדבק ולהתקשר זה לזה ושנהיה נסגרים זה לתוך זה בלב כל אחד, וזה רמוז במלת אחת שנהיה לאגודה אחת לעבוד ה' בכל לב.
(רבי קלונימוס קלמן אפשטיין, ספר מאור ושמש - פרשת כי תצא ) …"

"...
21) אומרים בתפילת ראש השנה: "ויעשו כולם אגודה אחת" - אזי יהיה יותר בנקל "לעשות רצונך בלבב שלם". כי בזמן שאין אגודה אחת אזי קשה לעבוד בלבב שלם, אלא חלק מהלב נשאר לתועלת עצמו ולא לתועלת הבורא[...] שנאמר: והיה לך ה' לאור עולם. אימתי? בזמן שתהיו כלכם אגודה אחת, שנאמר: חיים כלכם היום. בנוהג שבעולם, אם נוטל אדם אגודה של קנים, שמא יכול לשברם בבת אחת? ואילו נוטלן אחת אחת אפילו תינוק משברן.

וכן את מוצא שאין ישראל נגאלין עד שיהיו כולן אגודה אחת, שנאמר: בימים ההמה ובעת ההיא נאום ה' יבואו בני ישראל המה ובני יהודה יחדיו וכו'. כשהן אגודים מקבלין פני שכינה". הבאתי את לשון המדרש בכדי שלא תחשבו שענין "חבורה" הוא ענין של חסידות, אלא זהו דרשת חז"ל, שהם ראו כמה נחוץ אגוד הלבבות שיהיו חבורה אחת לענין קבלת פני השכינה.
(כתבי רב"ש, כרך ב', אגרת לד) …"

"...בתוך עמי אנכי יושבת
22) צריך האדם לעורר לבבו דוקא לתשובה[...] ולהכניע עצמו מפני בוראו, לקבל עול מלכותו עליו באהבה רבה, ועי"ז מתעורר אהבת העליון עליו, כמו שנאמר "מרחוק ה' נראה לי" וזה הוא בראש השנה, שהעליון רחוק מישראל מצד המשפט, והאדם רחוק מצד הפירוד[...] אמנם האדם אינו יכול לעמוד על זה בעצמו בימי המשפט, רק בתוך כלל ישראל, וכשיכלול את עצמו בתוך הכלל[...] כי דבר זה זכות היא לישראל מה שנראים לפניו ית' בכלל "ואהבת עולם אהבם ומושך חסד עליהם", אבל אדם פרטי שאינו כולל עצמו בתוך כלל ישראל, אינו מושפע ממרום מאהבת הכלל.

וע"ז אמר הכתוב "ואהבת לרעך כמוך" ממש, כי אהבת ישראל מושפע משפע אהבת המקום לישראל, ובפרט בימי הדין ומשפט, ואם לא יכלול את עצמו בתוך כלל ישראל, יכול להיות ח"ו בסכנה[...] ולזה אמרה השונמית "בתוך עמי אנכי יושבת" כמבואר בזוה"ק, דאותו יום ראש השנה היה.
(ר' שמחה בונים מפשיסחא, ספר קול שמחה, אגרות)..."
חזרה למעלה Go down

העברת סיכום שעור בוקר יומי שלאון מפרסם בפייסבוק 30/9/2016
חזרה למעלה 
עמוד 1 מתוך 1
 Similar topics
-
» העברת סיכום שעור בוקר יומי שלאון מפרסם בפייסבוק 21/8/2016
» העברת סיכום שעור בוקר יומי שלאון מפרסם בפייסבוק 12/9/2016
» העברת סיכום שעור בוקר יומי שלאון מפרסם בפייסבוק 29/9/2016
» העברת סיכום שעור בוקר יומי שלאון מפרסם בפייסבוק 26/10/2016
» העברת סיכום שעור בוקר יומי שלאון מפרסם בפייסבוק 23/8/2016