פורום הקבוצה הוירטואלית

חברים מכל הכלי הוירטואלי מוזמנים להתחבר יחד לשם גילוי תכונת ההשפעה בעולם.
 
אינדקסאינדקס  CalendarCalendar  FAQFAQ  חיפושחיפוש  רשימת חבריםרשימת חברים  קבוצות משתמשיםקבוצות משתמשים  הרשםהרשם  התחבר  

Share | 
 

 העברת סיכום שעור בוקר יומי שלאון מפרסם בפייסבוק 6/10/2016

Go down 
מחברהודעה
משהמספר הודעות : 1140
Join date : 30.10.14

הודעהנושא: העברת סיכום שעור בוקר יומי שלאון מפרסם בפייסבוק 6/10/2016   Thu Oct 06, 2016 4:06 pmסיכום משיעור בוקר 06.10.2016 חלק א' ( ציטוטים נבחרים לציון יום השנה להסתלקותו של הרב"ש ) 20 דקות , פסוקים מהשיעור
Leiderman Leon-Nahum·6 أكتوبر، 2016

"...אין לך דור שאין בו כאברהם יצחק ויעקב
1) בואו והבינו, כמה וכמה יש לנו להחזיק טובה לרבותינו המשפיעים אלינו אורותיהם הקדושים ומוסרים נפשם להיטיב לנפשנו, שנמצאים עומדים בתווך, בין דרך הייסורים הקשים, ובין דרך תשובה, ומצילים אותנו משאול תחתית הקשה ממוות, ומרגילין אותנו להגיענו לשמי עונג, לגובה העידון והנועם, שהיא חלקנו, המוכן וממתין עלינו מכל מראש. אשר כל אחד ואחד פועל בדורו כפי עוצם אור תורתו וקדושתו. וכבר אמרו ז"ל, אין לך דור שאין בו כאברהם יצחק ויעקב. (בעל הסולם, הקדמה לספר פנים מאירות ומסבירות, ח')..."


רב"ש היה הקרוב אלינו מאותה שרשרת, שדרכם הבורא מתגלה לנו , מוסר לנו תורה ולכן הוא העליון שלנו בעצם , הפרצוף היחידי ,אם אנחנו מדברים על הרוחניות , שבו אנחנו תלויים . לכן ,כל הלימוד שלנו ,בעיקר הוא צריך להיות מכוון אליו ובאמת כך הוא פעל , כדי להכין את כל התשתית לדור שיבוא , לדור הבא , למרות שאביו היה כל כך גדול והוא סיפר ,עד כמה שהיה קשה לו להתבטל כלפי אביו ,כי גם כלפי אבא האדם כזה גדול ,אבל ,בכל זאת ,מצא כוחות, וויתר על הכל , ישנן דוגמאות ,שאין חשבון עם עצמו וכך השיג כל המדרגות .

אנחנו רואים מהכתבים שלו , נראה עוד מהכתבים שלו , עד כמה שהוא היה גדול . סגנון שלו מאוד חם , מאוד שומר על הקורא , על התלמיד , לב שלו היה גדול ורחב , חם , מלא אהבה , אבל ,כאשר מגיעים לאיזושהי עמקות יחסים , שניתן לנו ,למה שהוא כתב , ראוים ,שמצבים ,שהוא נמצא בהם ,הם ממש כבר בג"ר האצילות ועוד למעלה ,שאי אפשר לתאר .

אנחנו לא מתייחסים לבן אדם , כי מה יש לנו לקחת דוגמאות מהחיים שלו , זה ברור ,שהכל עשה אף ורק ,שיהיה מכוון לפיתוח שיטה ולהגשת השיטה לתלמידים ודרכם לכל העולם, עד כמה שזמנו וסביבה שלו היו מרשים לו לעשות , אבל ,עשה ,בכל זאת ,מהפיכה גדולה בזה ,שקיבל תלמידים חילוניים מתל-אביב והתחיל ללמד אותם חכמת הקבלה ממש וגידל כמה שהספיק לגדל אותם ובהחלט זו היית דוגמה הראשונה אחרי החורבן , שאנשים חילוניים היו באים לרב , לאדמו"ר חרדי בבני ברק והיו מצטרפים אליו ללימוד חכמת הקבלה דווקא .

עמד כנגד כל הדעות , שהיו סביבו ממש ,כאיזו מערבולת רגשות אנטי , מנוגדות , היה מאוד חזק איפה שצריך להגיע לאיזו מדרגה הבאה וממש לפרוץ בה , הוא לא היה מוותר והיה עושה את זה בהתמדה ובצורה ישירה . לכן ,כמה שנילמד קצת מהחיים עצמם שלו , שיהיית לנו דוגמה ,עד כמה שקשה היה עובד כל החיים , כמה שהיה סובל הוא ומשפחתו מעניות , מחוסר כל ממש , עד כמה שהיה נותן הכל ,כדי להגיע לשיעור אם היה עם בעל הסולם , אביו , היה נוסע מירושלים ליפו ובחזרה , בתוך ירושלים היה עובר בלילה בין חלקי העיר ,שהיו שם עדיין מקומות ריקים באמצע והיו שם שודדים וממש היה מאוד מסוכן , היו זאבים ,וכך היה ,בכל זאת ,מגיע לכל שיעור , חיים מאוד קשים .

אין מה להגיד , זה אדם ,שכל הזמן למד . אומר ,שיצא ספר פנים מאירות ומסבירות , שהוא גם כן היה משתתף בדפוס שלו , בכל מיני בדיקות , אז , הוא אומר שחשבנו ,שזה אור לעולם , עכשיו יוצא הספר למחרת באים אלפי אנשים ללמוד והכל זה - שום דבר לא קרה . אחר כך כמה מאמרים יצאו , היינו מלאים תקווה - לא . נו , תלמוד עשר ספירות זה כבר , אבל ,איך יכול להיות ,שמישהו יכול לעמוד כנגד הגילוי כזה - כלום ,אף אחד לא שם לב , שיש דבר כזה .

זוהר עם פרוש הסולם,שמעו ,בגלל שהיה פרסום גדול , שמועה גדולה סה"כ היה יישוב קטן , פרסמו ככה שמועה מפה אל פה ,אבל ,אף אחד לא ניגש , אף אחד לא רצה לקבל וכך זה עבר ובהחלט ,כמה שעשה בעל הסולם הוא לא זכה לשום סימן בחזרה , שהיו משתמשים במפעל שלו . רב"ש, ראיתי אותו כאשר הגעתי אליו ,היה באותה צורה ,שאני מתאר ,שהיית אצל בעל הסולם , כי בשיעור בוקר היו שישה שבע אנשים מקסימום ולא יותר , אפילו פחות ...כמעת כולם זקנים , ראיתי את זה ,כמו מושב זקנים מתאספים בבית כנסת ,כאשר אין להם מה לעשות בגילם , אז ,יושבים ולומדים תורה , זה הרגל , נותן להם חיות . כך היית החבורה הזאת .

לכן ,כאשר הבאתי אנשים מתל אביב ,בחורים צעירים , אז ,זה היה ממש , הם לא ידעו מה לעשות עם זה , איך להתייחס לזה ? וכולם התייחסו לזה , היית התנגדות מאוד גדולה מצד המשפחה , משפחה גדולה היית אצל רב"ש . הם לחצו אליו ,איך יכול להיות ? מה אתה עושה לנו ? איך התייחסו אלינו ? אז, הוא הכתיב לנו מיד להחליף את הבגדים למה שמקובל בבני ברק , בשבת ללכת עם חלוק , להתחתן מיד ,וכך זה קצת נרגע כל העניין , אבל ,בכל השיעורים הוא היה מכוון ,כדי להכניס אותנו לדרך הנכונה . אני הבאתי תלמידים חדשים אחרי שלוש ארבע שנים ( 83-84 נראה לי ) ,כאשר הוא התחיל לכתוב מאמרים . הוא שינה בהרבה את הלימוד שלו , את היחס שלו , היה עושה הכל ,כדי שחכמת הקבלה תגיעה בפועל , כל המאמרים משלו לא היינו זוכים ,אם לא היו תלמידים חדשים .

סה"כ ,מה שיש לנו מרב"ש זה כתבי רב"ש א' וב' זה מאמרים שלו , שכתם כבר בנוכחות התלמידים , דווקא ,בעקבות זה שחילק להם מאמרים ורק רב"ש ג' זה ספר, ששם כל מיני קטעים ,שהוא כתב לעצמו , שם ,דווקא ,מרגישים יותר את הגישה שלו , את הלב שלו , את הנשמה שלו - אני מאוד ממליץ לקרא רב"ש ג' , ממש כל הזמן להיות בזה , שם זה מלא כוח הפנימי , זה ספר ,שמקפיץ את הקורא ,לעומת ספר א' וב' .

בספר שלישי חומר מאוד לבבי , מרוכז , קצר , ענייני ומאוד מכוון לדרך אני לא יודע, מה לספר אליו , כל הדברים הם התפעלות אישית , שזה לא כל כך שייך למסירה , אלא, המפעל שלו , מה שהוא עשה : הוא ייצב לנו את הדרך ע"י מאמרים , מנהגים , כל הדברים ,שאנחנו משתדלים לשמור ,נתן לנו צורה וככה אנחנו ממשיכים


"...ברכת בעל הסולם על הסמיכה שרב"ש השיג
2) כבוד מהר'... נ"ימכתבך קבלתי, ואברך אותך במז"ט, על הסמיכה שהשגת, והנהו החומה הראשונה שגדרה דרכך מללכת קדימה, ואקוה שמהיום תתחיל להצליח וללכת מחיל אל חיל, עדי תגיע להיכלא דמלכא פנימה [עד אשר תגיע להיכל המלך פנימה].הייתי רוצה שתשיג עוד סמיכה, אבל זרז עצמך מהיום לבלות רוב הזמן בהכנת גופך לאזור חיל ואומץ, "כשור לעול וחמור למשא". לבל לאבד אפילו רגע קט, "כי אורחין רחיקיתין וזבדין קלילין [הדרך רחוקה והצידה מועטת]".

ואם תאמר הכנה זו איכה היא? אומר לך, כאשר שמעתי מהאדמו"ר מקאלשין זי"ע. שבימים הראשונים היה צורך להקדים להשגת השי"ת כל שבע החכמות החיצוניות, המכונים "שבע נערות המשמשות לבת מלך", ולסגופים נוראים. ועם כל זה לא הרבה היו זוכים למציאת חן בעיני השי"ת: אולם, מעת שזכינו ללימוד האר"י ז"ל, ולעבדות הבעש"ט, הוא באמת דבר השוה לכל אדם, ואינם צריכים עוד הכנות הנ"ל.כי תדרוך בב' אלה הנ"ל, שבחמלת ה' אלי מצאתי חן בעיניו, וקבלתי אותם בשתי ידי, ודעתי קרובה אליך כקרבת האב אל בנו.

בטח אמסרם לך לעת שתהיה כדאי לקבל פה אל פה.והעיקר היא היגיעה, כלומר, לחשוק איך להתיגע בעבודתו ית', כי אין העבדות הרגיל עולה בשם כלל, זולת הגירומין של היותר מהרגילות, הנקראת יגיעה, בדומה לאדם הצריך לאכול ליטרא לחם לשביעתו, אז כל אכילתו אינו עולה בשם סעודה שיש בה שביעה, זולת הכזית האחרון מן הליטרא, שכזית זה עם כל קטנו, הוא הגירומין שהכריע את הסעודה לבחינה שיש בה שביעה והבן. וכן מכל עבדות ועבדות, שואב השי"ת רק את הגירומין העודפין על הרגיל לו, והמה יהיו האותיות וכלים לקבלת אור פניו ית'. והבן זה היטב.
(כתבי בעל הסולם, אגרת ל"ח)..."


"...התבטלות לרב
3) כדי לבטל את הגוף, היה הדרך על ידי סגופים. ויש אופן ב', שהוא על ידי התבטלות לרב, שזה ענין "עשה לך רב". שענין עשיה מתבארת על ידי כוח, בלי שום שכל.וכמו שענין הסיגוף מבטל את הגוף רק על ידי מעשה ולא בשכל, כמו כן התבטלות לרב הוא על ידי כוח ולא בשכל, היינו אפילו במקום שאינו עומד על דעת רבו, הוא מבטל את עצמו וגם את התורה והעבודה ובא לרב שידריך אותו.ויש הדרכה בבחינת הכלל, שנקרא אור מקיף, שהוא רק אור שמאיר מבחוץ. וזהו בלי דבורים, רק על ידי זה שבאים לרב, ויושבים לפניו, ויושבים על ידי שלחנו בעת הסעודה, או בעת התפילה. ויש בחינה ב', שהוא בחינת פנימיות, וזה דווקא על ידי "פה אל פה".
(כתבי רב"ש, כרך ג', התבטלות על דרך הבעל שם טוב)..."


"...אם הרב דומה למלאך ה' יבקשו תורה מפיו
4) כתוב (מועד קטן י"ז ע"א) "אם הרב דומה למלאך ה', יבקשו תורה מפיו. ואם לאו, אל יבקשו תורה מפיו[...] יש לפרש, שאם הרב לומד להתלמידים את העבודה שצריכה להיות בעמ"נ להשפיע, זאת אומרת, לשם מה האדם בא לעולם הזה, לעשות את שליחות ה', שיעבוד עבור תועלת ה', נמצא, שהאדם הוא שליח ה', ולא שהוא בעל בית בעולם הזה, אלא שהוא עבד ה', שפירוש שליח ה', שפירושו מלאך ה'. וזהו הפירוש "אם הרב דומה למלאך ה', יבקשו תורה מפיו".
(כתבי רב"ש, כרך ב', מהו, שהסולם הוא באלכסון, בעבודה)..."


"...רב"ש על גדלות אביו בעל הסולם
5) בעל הסולם פעל שאדם פשוט שאם הולך בדרכו יכול לזכות לדביקות ה' כמו תלמיד חכם מובהק, משא"כ לפניו הי' צריכים להיות תלמידי חכמים גדולים בכדי לזכות לדבקות ה'. ולפני הבעש"ט היו צריכים להיות גדולי עולם, אחרת לא היו יכולים לזכות להשגת אלוקות.
(רב"ש ג', פעילות גדולי האומה)..."


"...6) הנה אאמו"ר זצ"ל הבטיח לנו, שעל ידי זה שנלך בדרכו ונקיים את הנהגותיו, נזכה לנצחיותו יתברך ולהדבק בו יתברך ולהכנס בהיכלי דמלכא
(רב"ש ב', אגרת כט)..."


"...7) דעו לכם חברי, מאחר שהיינו בצוותא עם נר ישראל זצ"ל, אזי אנחנו מסוגלים יותר להתקרבות ה', רק אנו צריכים לשמוע בקולו ולשמור את בריתו, שקולו של האר"י החי בטח שלא יפסק מאתנו. כמו שאנחנו היינו בקרבתו, בטח שהוא מליץ עבורנו ונשמע קולו בבואו בקודש, שבזמן שהאדם מתקרב לקדושה אזי שומעים את קולו, ובטח נצליח. (כתבי רב"ש, כרך ב', אגרת יח)..."


"...אנחנו נתאספנו כאן ללכת בדרכו ובשיטתו של בעל הסולם
Cool אנחנו נתאספנו כאן, לתת יסוד על בנין חברה, לכל אלה המעונינים ללכת בדרכו ובשיטתו של בעל הסולם זצ"ל, שהיא הדרך, איך לעלות במעלות האדם ולא להשאר בבחינת בהמה.[...]שכל אחד מאתנו נלך ברוח הזה "להשפיע לה'". ובכדי להגיע להשפיע לה', מוכרחים מקודם להתחיל להשפיע להאדם, שזה נקרא "אהבת הזולת". ואהבת הזולת לא יכולה להיות, אלא בביטול עצמו. שכל אחד ואחד צריך להיות בשפלות מצד אחד. ומצד השני אנו צריכים להתגאות, בזה שהבורא נתן לנו את ההזדמנות, שנוכל לכנס לתוך חברה, שלכל אחד מאתנו יש לו רק מטרה אחת "שהשכינה תשרה בינינו".
(כתבי רב"ש, כרך א', מטרת החברה - א')..."


"...9) התקבצו קומץ אנשים להיות בצוותא במקום אחד תחת מנהיג אחד, וברוח גבורה למעלה מגבול האנושי הם עומדים איתן נגד כל הקמים עליהם, ובטח שהם אנשים אמיצי לב, בעלי רוח תקיפה, והחלטתם עזה כנחושה, לבלי לזוז אף פסיעה אחת אחורנית, והם לוחמים ממדרגה ראשונה, שהולכים במלחמת היצר עד טיפת דמם האחרונה, וכל מגמתם, היא אך ורק לנצח את המלחמה- למען כבוד שמו יתברך.
(כתבי רב"ש, כרך ב', אגרת ח)..."


"...אין שום מציאות בעולם - רק החברים
10) "וימצאהו איש, והנה תעה בשדה. וישאלהו האיש לאמור, מה תבקש [...] היינו, במה אני יכול לעזור לך. "ויאמר, את אחי אנכי מבקש", שעל ידי זה שאני אהיה בצוותא חדא עם אחי, זאת אומרת, על ידי זה שאני אהיה בקבוצה, שיש שם אהבת חברים, אז אני אוכל לעלות על המסילה, העולה לבית ה'. והמסילה זו היא הנקראת "דרך של השפעה", שדרך זו היא נגד הטבע שלנו. ובכדי שנוכל להגיע לזה, אין עצה אחרת, אלא אהבת חברים, שעל ידי זה כל אחד יכול לעזור לחבירו.
(כתבי רב"ש, כרך א', אהבת חברים)..."


"...11) ואחר שכבר השגתי את הלבוש של אהבה, תיכף מתחילים לזרוח בי ניצוצי אהבה, והלב מתחיל להתגעגע ולהתאחד בחבריי, ונדמה לי שעיניי רואות את חברי, וכמו כן אוזני שומעות את קולם, פי מדבר אתם, הידיים מחבקות, והרגליים רוקדות באהבה ובשמחה יחד עימם במעגל, ואני יוצא מגבולי הגשמיים ואני שוכח שיש מרחק רב ביני לבין חבריי, והקרקע השטוחה של כמה פרסאות לא תבדיל בינינו, וכאילו חבריי עומדים בתוך לבי ורואים את כל מה שמתרחש שמה, ואני מתחיל להתבייש ממעשי הפעוטים נגד חבריי, ואני פשוט יוצא מכלים הגשמיים, שמתדמה לעיניי שאין שום מציאות בעולם, רק אני וחבריי. ואח"כ גם "האני" מתבטל ונבלע ונכלל בחבריי, עד שאני עומד ומכריז שאין שום מציאות בעולם - רק החברים.
(כתבי רב"ש, כרך ב', אגרת ח')..."


"...הפתח להיכל המלך פתוח לפנינו
12) "משמים לא נותנים רק שלמות"... ובשביל זה מטרם שהאדם סיגל לעצמו שיהיה מוכן לקבל שלמות אין הוא יכול לראות את שיעור הדרך שכבר עבר בדרכו למטרת השלמות, כי רק בגמר עבודתו הוא יכול לראות ולא באמצע, מטעם שלא יוכל לקבל את שפעו ית' מטרם שיש לו כלים שלמים המוכנים לזה. לכן אנחנו צריכים לחזק את עצמנו ולומר שכבר אנחנו עומדים קרוב להיכל המלך, כי כל פרוטה ופרוטה מצטרפת לחשבון גדול ויכול להיות שעוד מעט נראה שהפתח פתוח לפנינו ונזכה להכנס ולהשתעשע עם המלך.
(כתבי רב"ש, כרך ב', אגרת ס"ה)..."


"...13) ובאמת יש להבין קושיא גדולה ועצומה, איך שאנחנו זכינו לשמוע דבר אלקים חיים מפי האר"י החי אאמו"ר זצ"ל, וראינו שאין דבר נסתר ממנו, וכל פעם שזכינו להכנע אליו בלב ונפש, כבר הרגשנו בעצמנו שאנחנו נמצאים באויר רוחני הגבוה מכל הבלי העולם הזה, איך היה מציאות שאנחנו נשארנו במצב הנוכחי, כל אחד לפי דרגה דיליה, שכל אחד מאתנו היה צריך להמצא במדרגה יותר גבוה מכפי שנמצא עכשיו.[...] אי לזאת, אפילו אנחנו זכינו לשמוע את דברי אלקים חיים, מפי שכינה מדברת מתוך גרונו של אאמו"ר זצ"ל, מכל מקום הבחירה נשאר בידינו.

לכן, אפילו שהוא זצ"ל גילה לנו הרבה גלויים, וזה היה רק בכדי להדריך אותנו, בכדי שנוכל ללכת בלי סעד.ולכן משום (זה) תיכף על כל חידוש תורה שגילה לנו, ונגרם לנו התרוממות הרוח ובטחון חזק להקדיש את ימינו רק לתועלת ה', אבל תיכף בא על זה בחינת הכבדת הלב, מבחינת "כי הכבדתי את לבו", כדי שיהיה לנו אחר כך בחירה מצידנו. כי זה נקרא יגיעה בלי סעד לתומכו.

כי כוונתו היתה כדי להביאנו לשלימות הנרצה. לכן משום זה נשאר כל אחד במצב שאינו מתאים לתלמידו, ודי למבין.ואנחנו צריכים לחזק את עצמנו, כמו שכתוב שיעקב אבינו לא מת, היינו שמדתו של אמת חי וקיים לעד. ושיקויים הפסוק "ואתה אל תירא עבדי יעקב נאום ה' ואל תחת ישראל, כי הנני מושיעך מרחוק וזרעך מארץ שבים".היינו, אפילו אם אנחנו נמצאים בתכלית ההתרחקות, אזי ישועת ה' כהרף עין, ונזכה לבוא לבחינת האמת, היינו להשפיע נחת רוח ליוצרו, אמן כן יהי רצון.
(רב"ש ב', אגרת כח)..."


"...בנין בית על שם בעל הסולם להפצת חכמת הקבלה
14) הנה עד עתה לא עסקנו בהקמת בנינים ובדברים הקשורים בפרסומא רבא. והנה בדור זה, הוא זמן עיקבתא דמשיחא כידוע ליודעי חן.לפיכך נעניתי עתה הפעם לבקשת אנשי שלומנו החפצים להרחיב אהלינו, לבנות בית מקדש מעט לתורה ותפילה על שמו של רבא אאמו"ר זצוק"ל, מקום אשר משם יפוצו מעינותיו חוצה והחכמה בחוץ תרונה, וכל הרוצה ליטול את ה' יבוא ויטול בהתקדשות יתירה ובהכנה הראויה.

והנני פונה בזה לכל אחינו בית ישראל אשר רוח ה' פועם בקרבם והמצטערים על גלות השכינה, לסייע בידי הבונים והעוסקים בדבר גדול זה, ובזכות זה נזכה לגאולה השלמה, ככתוב בזוהר הקדוש: "בדא יפקון בני ישראל מגלותא". המצפה לישועת הכלל ולהרמת קרן התורה, ידידכם בלב ונפש. (כתבי רב"ש, כרך ב', אגרת עח )..."

חזרה למעלה Go down
צפה בפרופיל המשתמש
 
העברת סיכום שעור בוקר יומי שלאון מפרסם בפייסבוק 6/10/2016
חזרה למעלה 
עמוד 1 מתוך 1

Permissions in this forum:אתה לא יכול להגיב לנושאים בפורום זה
פורום הקבוצה הוירטואלית :: פורום הקבוצה הוירטואלית :: קבלה כללי-
קפוץ אל: