פורום הקבוצה הוירטואלית
האם אתה רוצה להגיב להודעה זו? אנא הירשם לפורום בכמה לחיצות או התחבר כדי להמשיך.
פורום הקבוצה הוירטואלית

חברים מכל הכלי הוירטואלי מוזמנים להתחבר יחד לשם גילוי תכונת ההשפעה בעולם.

אינדקסאינדקס  Latest imagesLatest images  חיפושחיפוש  הרשםהרשם  התחבר  

העברת סיכום שעור בוקר יומי שלאון מפרסם בפייסבוק 1/11/2016

Go down 
מחברהודעה
משה

מספר הודעות : 1140

העברת סיכום שעור בוקר יומי שלאון מפרסם בפייסבוק  1/11/2016 Empty
הודעהנושא: העברת סיכום שעור בוקר יומי שלאון מפרסם בפייסבוק 1/11/2016   העברת סיכום שעור בוקר יומי שלאון מפרסם בפייסבוק  1/11/2016 EmptyTue Nov 01, 2016 11:55 am

סיכום משיעור בוקר 01.11.2016 חלק א' ( קטעים נבחרים במושא הכנעה ) 22 דקות
Leiderman Leon-Nahum·1 نوفمبر، 2016

מה יש להגיד על הכנעה , אנחנו כמה עברנו כבר כאלו נושאים ? עשרים , ואנחנו רואים ,שכל פעם ,כאשר אנחנו נוגעים במשהו ,זה נראה הכי חשוב ובאמת אין יותר חשוב מהכנעה , גם את זה צריך להגיד עוד יותר מאחרים . למה ? כי אנחנו רצון לקבל , רצון להנות , אנחנו אגואיסטיים , אנחנו חושבים על עצמנו , אנחנו מוכנים למכור , לתת רק לקבל ,מה שאנחנו צריכים .

האגו שלנו פועל בנו ודורש מאיתנו להיות הגבוהים , החזקים , בעלי בתים על הכל . לכל אחד ,חוץ מאתנו ,יש לו זכות קיום במקרה ,שהוא תומך , עוזר , עושה איזושהי פעולה ,שחשובה , שכדאית לי , אם לא - אין צורך שיתקיים . זאת אומרת ,הרצון לקבל שלנו הוא מעמיד אותנו בצורה מאוד, מאוד בולטת כלפי כל הבריאה וכלפי הבורא .

שאם כן ,יש לו ייחס לזה במידה ,שאנחנו מרגישים שתלויים בו , יכולים להרוויח , להצליח , אחרת ,בשביל מה הוא ? אם כך ,אנחנו הנבראים נמצאים בטבע כזה , רק קודם כל פעולה הראשונה , שאנחנו צריכים ,כדי לתקנה , היא פעולת ההכנעה ואם יש לנו רק טבע אחד , שהו רצון לקבל ללא שום הגבלה , שמוכן לעשות את הכל , לשרוף כל המציאות ,כדי להנות בגרם אחד של תענוג , אז , ברור לנו ,שאנחנו לא מסוגלים ( אם זה סה"כ כל הטבע שלנו ואין לנו חוץ מזה כלום ) לעשות שום דבר עם עצמנו , אלא מה ? אם יש כוח כנגד זה .

גם כן כוח כנגד זה ,איך אני מגיע אליו ? אני לא צריך אותו ולכן יש כאן תהליך מיוחד , שאנחנו ,בכל זאת ,מגיעים להשפעה מתוך זה ,שמקבלים מכות , בעיות בעולם שלנו מאותו האגו שלנו , מביאים אותנו לקבוצה , איכשהו אנחנו מתחילים לשמוע ,שיש עניין של מאור המחזיר למוטב , כל זה לוקח המון זמן , כי אנחנו לא רוצים לשמוע ,אפילו שומעים ומדברים , אנחנו מבינים ,שזה הכל מפה והחוצה ובפנים זה לא נכנס אל תוך הלב . עד שמשהו יטפטף לתוך הלב זה לוקח שנים רבות .

וסה"כ ההסכמה היא פשוטה - אין לנו כוחות כנגד יצר הרע , פעולה ראשונה היא צריכה להיות פעולת ההכנעה , איכשהו לאזן אותו , להוריד אותו מגובו , שיוכל לראות לא את עצמו בלבד , אלא , קצת מעבר האף שלו - זו בעיה גדולה . לפעמים לא מספיק לזה גלגול אחד , עוברים המון גלגולים עשרות , מאות , אלפים ,עד שמגיעים לאיזשהו גלגול ,למצב ,שאין ברירה ,חייבים להכניע את עצמנו . וגם כן מהחלטה הזאת עד שאנחנו מכניעים את עצמנו איכשהו גם לוקח הרבה זמן : שנים ועשרות שנים לפחות , זה אבולוציה שלנו הרוחנית . אז , הצד הראשון באבולוציה בצורת הדומם ,בואו נגיד ,זאת הכנעה .

הכנעה לא שאני מכניע את האגו שלי , זו החניפה ..., לכן העבודה הנכונה עם הרצון לקבל שלנו היא פניה למאור המחזיר למוטב , זאת אומרת ,להכניע את עצמי כלפי כוח הזר , העליון , לא מורגש , אולי קיים , שכך אומרים לי . זאת אומרת ,אני צריך להכניע את עצמי כלפי דעת מקובלים , דעת הקבוצה , דעת המורה , שכך אומרים לי , מספרים לי ולהתחיל לעבוד על זה ברצינות . זאת אומרת ,ישנה איזושהי שליטה , כוח יותר חזק , יותר גדול , מיוחד ,מחוצה לי , שהוא יכול לתקן אותי ואני צריך להכניע את עצמי , להרכין את ראשי ולצפות , לחכות , השתחוות , לבקש , לבכות בכל לשון של בקשה והכנעה .

זאת אומרת ,הכנעה לפני הבורא,שיתקן ופניה אליו אחרי שאני מכניע את עצמי כלפי סביבה , שיכולה לפרמט אותי , לבדר לי את הצורה , צורת הפניה לבורא ,למאור המחזיר למוטב . וכל הצורות של התקדמות שלנו , מפני שאנחנו כל פעם מתקדמים על פני זה ,שמכניעים את הרצון לקבל שלנו , את האגו שלנו , אז ,כל ההתקדמות שלנו היא בהכנעה , בהתגברות תכונת ההכנעה ,שאנחנו מפתחים אותה בנו ויותר ,ויותר נותנים לה כוח והיא באמת הייסוד של כל ההתקרבות שלנו להידמות לבורא .

שבסופו של דבר , כאשר באנחנו מגיעים לגילוי שלו ומתקרבים בצעדים, שמגלים אותו , אנחנו מגלים ,עד כמה שהוא ענוו ואת הענווה שלו אנחנו מתחילים להעריך כגדלות גדולה ביותר , כי הבורא ,שהוא כוח היחיד , הפועל , המיוחד , בכלל אין עם מי להשוות אותו , הוא עושה מעצמו הענוו ביותר המשרת לאותו רצון שברא , הנבזה , השפל , האפסי , כדי בצורה כזאת יחידה להוליד , לגדל , להעמיד את הנברא ,שיהיה בעל קומה . אין כאן מילים בכלל לפרש מעמד הזה המיוחד , ,אבל ,לומדים , באמת הכנעה לומדים מהבורא .

כדוגמה , אם נכנסים לזה , מדברים על זה , לא שזה מעל הכוח האנושי , זה משהו ,שאין בבריאה ,דוגמה יותר בולטת - מה היא האצילות של הבורא , כאשר כוח היחיד , הגדול הוא עשה מעצמו אפס ועוד פחות מזה , כדי להעמיד את הנברא ולתת לנברא את הקיום בכל טוב . וודאי ,שכדי לגלות את הבורא בצורות כאלו ,אנחנו צריכים לבנות את הכלי לגילוי , חיישן , גלאי , וכלי הזה זו הקבוצה , עשירייה , שכל אחד ,מפני שהוא צריך להכניע את עצמו ,כדי להתקרב לבורא , שלא רק בכוח הגאווה , שהוא צריך גם כן ,כנגד זה כוח שמאזן כוח הגאווה , אז ,אנחנו צריכים להכניע את עצמנו כלפי הקבוצה , כלפי הזולת .

לא רק להכניע ,אלא ,הכנעה שלנו אחר כך היא הופכת להיות להשתתפות ולאהבה , למסירות נפש , שאנחנו כל אחד כלפי אחרים יכולים להעמיד את עצמנו בתפקיד הבורא כלפי נבראים ובזה אנחנו מגיעים להשתוות הצורה עמו . עד כמה שאני מכניע את עצמי כלפי הקבוצה , כלפי החברים , כלפי אנושות , כלפי כל הבריאה , במידה הזאת בדיוק אני נמצא בהשתוות הצורה , בדבקות עם הבורא . יש בזה התקדמות בכמות , באיכות , בהודיה וכך אנחנו לעט ,לעט נדבר על זה ,איך רוכשים תכונת ההכנעה ? אבל ,שוב התכונה היא מאוד מיוחדת , כי היא עובדת בצורה ישירה כנגד הטבע שלנו , מרסנת אותו , מכוונת אותו נכון , בדיוק לייחוד עם הבורא . בואו נקרא כמה קטעים ויכל להיות שנבין את זה יותר ואז נשאל כל מיני שאלות , נברר

1) "רוממו ה' אלוקינו והשתחוו להר קדשו, כי קדוש ה' אלקינו"."רוממו". פירושו, אם האדם רוצה לדעת רוממות וגדלות ה' אלקינו, זה יכולים להשיג רק על ידי דביקות והשתוות הצורה. אם כן מהו השתוות הצורה, ואיך מגיעים להשתוות הצורה."והשתחוו להר קדשו". עניין השתחויה היא הכנעה, היינו שמרכין את הדעת שלו, ואומר, מה שהדעת מבין או לא מבין, אני מבטל ומכניע אותו.

לאיזו בחינה אני מכניע אותו, ל"הר קדשו"."הר" פירושו הרהורים, היינו מחשבות. "קדשו", פירוש קדוש ומופרש מהדבר, שענינו הוא, שפורש את עצמו מהרצון של קבלה. "והשתחוו", היינו להכניע את הגוף, אפילו שהוא לא מסכים, ויקבל על עצמו רק מחשבות של קדושה. וזהו, "השתחוו להר קדשו".ומדוע צריכים להכניע את עצמו למחשבות של קדושה, היינו לפרוש את עצמו מקבלה על מנת לקבל - "כי קדוש ה' אלקינו", שהבורא הוא רק משפיע. לכן צריך להיות בהשתוות הצורה כמו הבורא. ועל ידי זה יכולים להשיג את רוממות ה'.

ואחר כך יכולים להגיע לידי השגות רוממות ה' אלקינו.
(רב"ש ג', רוממו ה' אלוקינו)
רואים כאן , יש כאן הרבה עניינים בתוך הקטע הזה מרב"ש . קודם כל ,מה הוא אומר ,שבהתחלה צריכה להיות הכנעה , אחרי הכנעה אנחנו מגיעים להכרת הגדלות , מתוך הכרת הגדלות אנחנו מתחילים לראות ,שאנחנו יכולים באיזושהי צורה להתקרב לזה ואיכשהו להעריך את זה , השתחוות לזה , להידמות לזה ואולי ממש להתקשר . זאת אומרת ,ההכנעה היא הייסוד לכל הפעולות של התקרבות , אז ,השאלה אם כך יכולה להיות , קודם כל יש שאלות

שאלה : מה הבדל בין ביטול להכנעה ?
תשובה : הכנעה זו פעולה ,שאני לא מבטל את עצמי , אני מכניע את עצמי ומקבל דברים ,שאני קובע ,שהם נמצאים למעלה ממני ומתחיל לעבוד אתם כך ,שהם יפעלו עלי , שאני אתקרב אליהם , שיהיה לי איזשהו חלק מהם . הכנעה זו לא ביטול , ביטול אני מבטל וזהו , לא מפעיל את עצמי . הנכעה זה ,שאני מפעיל את עצמי בהתקרבות לאיזו תכונה , כוח זר , כדי להיות כלול ממנו
שאלה : איך אדם יכול לבדוק את עצמו , שהוא נמצא בהכנעה כלפי הבורא ?
תשובה : כלפי הבורא אנחנו לא יכולים לבדוק , הבורא אצלנו זה בו-רא , איפה הוא צריך להיות רא ? בתוך הקבוצה , במידה ,שקבוצה מחוברת , כי איש אחד בלב אחד , יש לזה 125 מידות , אז ,אנחנו מדברים על מידה הראשונה , אבל ,כבר חיבור , אז ,אופן החיבור הזה שבקבוצה הוא יקרא בורא , בו-רא , אם אנחנו מגיעים לזה ,אז ,אנחנו רואים . אז ,הבורא נראה לנו מתוך הכנעה קבוצתית , כל אחד כלפי אחרים ואז אנחנו מגיעים לאיזון מנקודה מרכזית של הקבוצה ושם אנחנו מגלים אותו

שאלה : האם אנחנו חייבים להגיע לתפילה בשביל להיות בהכנעה ?
תשובה : אנחנו בדרך חייבים לרצות , לעלות למעלה מהרצון לקבל שלנו , שסותם אותנו ולא נותן לנו לראות משהו ,שחוץ מאיתנו בכלל קיים , אנחנו רואים את העולם באגו שלנו אף ורק שיכול להועיל ,או ,להזיק לנו , לכל אחד ולכן אין כאן שום עניין של הכנעה , אלא , אף ורק ,שאני מגיע למצב ,שאין לי ברירה ואני מוכן לבטל את עצמי , כדי לקבל איזה רווח גדול , מאין ברירה ,אז ,יוצא ,שאני מגיע לתכונת ההכנעה ולא מכוחות עצמי , אלא , שאני מבקש כוח הזה מלמעלה . באמת ,אם אני בעצמי מתחיל להכניע את עצמי כלפי הזולת זאת לא תהיה הכנעה , זה חשבון ושקר , שאני לא יכול להכניע את האגו שלי אפילו במידה הקטנה ביותר , לא יכול .

אנחנו ,כאשר לומדים קצת יותר מהחיים על הרצון לקבל שלנו ,מגיעים לכאלו הבחנות , לכאלו סיכומים , שאדם מת , הולך למות ורואה ,שלא הצליח להכניע את האגו שלו בכלום , במהומה , לכן ,ההכנעה היא לא כלפי טבע שלנו , אלא ,כלפי טבע העליון , שיתקן אותנו

2) הדרך הנרצה מהאדם הוא ג' בחינות: הכנעה, הבדלה, המתקה, פירוש, "מארת חסר כתיב", כי האור של עוה"ז מתוך החושך נברא, "כיתרון האור מתוך החושך" - ו"שרגא בטיהרא מאי אהני [נר בצהריים - מהו מועיל]", וביממא לא סליק נהוריה [וביום לא עולה אורו].
וז"ס הקליפה קדמה לפרי, ולכן, הנעשה שותף לבורא במעשה בראשית, הוא מוציא את האור מתוך החושך, דהיינו, שמסתכל בעצמו כמה חשוך ומבוזה הוא לפני הקדושה של מעלה, והאיך לבוש בבגדים צואים, ובזה האור מוקף והבן.

ובתשומת לב לשאלת השי"ת, "ליראה את השם הנכבד והנורא", הוא מתחזק בכח גדול להכניע את הרע שבקרבו, עבדא בישא ושפחה בישא שיהיו נכנעים תחת גבירתה השוכן אתם בתוך טומאתם והבן, - עד אשר ירגיש בנפשו שההתעוררות לחיצוניות עבר ובטל ונכנע מאד, ואז יזכה לבא לבחינת "הבדלה", להבדיל בין האור ובין החושך, ולא יחליף ולא ימיר רע בטוב ולא טוב ברע, ואם המיר ימיר, דהיינו, התעוררות היצר ההכרחי לו, יהיה קודש בלתי לה' לבדו, שזו בחינת "המתקה" סוד ההשתוקקות לה', בסוד אהבה האמיתית, שבחינה זו באה אחר שיבדיל בין טוב לרע, בין רוממות הבורא ית' ושפלות עצמו, ויקיים בעצמו ובערת הרע מקרבך, כי יבוש מאד מפני עושיה, אז יזכה להמתיק ג"כ את השירים דיצר שלו, שאי אפשר לבער אותם, ומעלה אותם לשורשם האמיתי.
(בעל הסולם, אחור וקדם צרתני)

3) הנה, יש בחינת אשה, ויש בחינת בעל. אשה נקרא "דלית לה, אלא מה שיהיב לה בעלה [שאין לה אלא מה שנותן לה בעלה]". ובעל נקרא, שהוא עצמו ממשיך לתוך בחינתו כל טוב. הנה ברכים נקרא בחינת הכנעה, כמ"ש "וכל ברך לך תכרע".ובענין הכנעה יש ב' בחינות:א. מי שמכניע את עצמו לפני מי שגדול ממנו. והגם שלא יודע מעלתו, אלא שהוא מאמין, שהוא גדול, ומשום כך, יש לו הכנעה לפניו.ב. שהוא יודע את גדלותו ומעלתו בבירור גמור.

ובענין אמונה בהגדלות של העליון, יש גם כן ב' בחינות:א. שהוא מאמין, שהוא גדול, מטעם שאין לו עצה אחרת. היינו, שאין לו שום דרך ומבוא, איך לידע את גדלותו.ב. שיש לו עצה, איך לידע בדעת ברורה וצלולה את גדלותו. ומכל מקום הוא בוחר בדרך האמונה, מטעם "כבוד אלקים הסתר דבר". זאת אומרת, הגם שיש לו ניצוצין בגופו, שהם רוצים דוקא לדעת גדלותו, ולא ללכת כבהמה, ומכל מקום הוא בוחר בדרך האמונה, מטעם הנ"ל.נמצא, שמי שאין לו עצה אחרת ובוחר באמונה, נמצא שהוא בחינת אשה. היינו בחינת נקבה, "תשש כוחו כנקבה", והוא רק מקבל מבעלה.ומי שיש לו עצה והוא לוחם ללכת בדרך אמונה, הוא נקרא בחינת "איש מלחמה".

לכן, אלו שבוחרו בבחינת אמונה, בזמן שהיה להם עצה ללכת בבחינת ידיעה, הנקרא בעל, המה נקראים "אשר לא כרעו לבעל". היינו שלא נכנעו לעבודת בעל, שהוא בחינת ידיעה, אלא שהלכו בדרך האמונה.
(בעל הסולם, שמעתי קיח. להבין ענין ברכים אשר כרעו לבעל)

4) בחינת בינה, שתכונתה כי חפץ חסד הוא, שלא צריכה שום דבר לקבל, לכן היא בן חורין, כי רק מי שצריך לקבל משהו, הוא כבר מוגבל, ותולה בדעת אחרים. אלא מי שהוא הולך בעינים עצומות, ולא צריך לא גדלות ולא שום דבר, אז נקרא חירות.אבל צריכים לדעת, לזכות לבחינת בינה, הוא עבודה גדולה עד שמשיגים בחינה זו. כלומר, שיהא מסתפק במועט, בהרגשה שיש לו, ובשכל שיש לו, אלא הוא שמח בחלקו, במה שיש לו.

ואדם הזה יכול להיות תמיד בשלימות, מטעם שהוא שמח בחלקו.אולם מה יש לאדם לעשות, שעדיין לא הגיע לבחינה זו, והוא רואה שאינו יכול להתגבר על הרצון לקבל. אז הוא צריך להתפלל לה', שה' יעזור לו, שיהיה ביכולתו ללכת בעבודה בעינים עצומות, ולא יהיה נצרך לשום דבר, אלא שיהיה בידו לעשות הכל לשם שמים, אף על פי שהגוף מתנגד לזה.כלומר, שאין לו לתת עצות להבורא, איך שיעזור לו.

אלא הוא צריך להכניע עצמו, ולהתבטל לה' בלי שום תנאים. אלא, היות שהוא לא יכול להתגבר על הגוף שלו, לכן הוא מבקש מה', שיתן עזרה לנצח את מלחמות היצר, היות שהוא מבין את שפלותו.[...] אולם אינו מבקש, שיתן לו יותר שכל ודעת בגדלות ה', אז תהיה לו היכולת לצאת משליטת הרע. הגם שזה אמת, אבל הוא לא רוצה להגיד להבורא, שהוא רוצה להציג להבורא תנאים, שרק אז הוא יתבטל לה'.

אלא הוא מסכים להישאר במיעוט שכל ובמיעוט הרגשה, לא יותר מכפי שיש לו עכשיו. אלא, היות שאין לו כח התגברות, לכן הוא מבקש מה', שיתן לו כח התגברות, ולא מוח, שכל והרגשה.כי כל מה שהאדם נותן להקב"ה עצות, נראה כאילו שהוא מציג תנאים לה', כאדם בעל עמדה, וכאדם בעל שכל. וזה הוא חוצפה להאדם, שיציג תנאים לה', ולומר, אם תיתן לי למשל טעם בעבודה, אני יכול לעבוד בשבילך, אחרת אני לא מסוגל. אלא האדם צריך לומר, אני רוצה להתבטל ולהיכנע ללא תנאים. אלא תן לי כח, שבאמת אני אוכל לצאת מאהבה עצמית, ולאהוב את ה' "בכל לבבך". (כתבי רב"ש, כרך ב', מהו מבול מים, בעבודה)Very Happy Very Happy Very Happy
חזרה למעלה Go down

העברת סיכום שעור בוקר יומי שלאון מפרסם בפייסבוק 1/11/2016
חזרה למעלה 
עמוד 1 מתוך 1
 Similar topics
-
» העברת סיכום שעור בוקר יומי שלאון מפרסם בפייסבוק 29/8/2016
» העברת סיכום שעור בוקר יומי שלאון מפרסם בפייסבוק 12/8/2016
» העברת סיכום שעור בוקר יומי שלאון מפרסם בפייסבוק 2/9/2016
» העברת סיכום שעור בוקר יומי שלאון מפרסם בפייסבוק 21/9/2016
» העברת סיכום שעור בוקר יומי שלאון מפרסם בפייסבוק 16/10/2016