פורום הקבוצה הוירטואלית
האם אתה רוצה להגיב להודעה זו? אנא הירשם לפורום בכמה לחיצות או התחבר כדי להמשיך.
פורום הקבוצה הוירטואלית

חברים מכל הכלי הוירטואלי מוזמנים להתחבר יחד לשם גילוי תכונת ההשפעה בעולם.

אינדקסאינדקס  Latest imagesLatest images  חיפושחיפוש  הרשםהרשם  התחבר  

סיכום משיעור בוקר 29.09.2015 חלק א' (מהו, שנתקשה משה על מולד הלבנה, בעבודה ) 34 דקות

Go down 
3 posters
מחברהודעה
לאון-נחום

מספר הודעות : 470

סיכום משיעור בוקר 29.09.2015 חלק א'  (מהו, שנתקשה משה על מולד הלבנה, בעבודה  ) 34 דקות Empty
הודעהנושא: סיכום משיעור בוקר 29.09.2015 חלק א' (מהו, שנתקשה משה על מולד הלבנה, בעבודה ) 34 דקות   סיכום משיעור בוקר 29.09.2015 חלק א'  (מהו, שנתקשה משה על מולד הלבנה, בעבודה  ) 34 דקות EmptyTue Sep 29, 2015 6:19 am

"...רש"י מביא דרשת חז"ל, שאמרו על מה שכתוב "חודש הזה". וזה לשונו "נתקשה משה על מולד הלבנה, באיזה שיעור תראה ותהיה ראויה לקדש, והראה לו באצבע את הלבנה ברקיע, ואמר לו, כזה ראה וקדש", עד כאן לשונו.

ויש להבין, מה מרמז לנו בעבודה ענין זה, שנתקשה משה במולד הלבנה. וכן מה מרמז לנו, במה שהראה הקב"ה למשה באצבע. וכמו כן יש להבין, מה שאמרו חז"ל (סוכה, כ"ט) "ישראל מונין ללבנה, ועכו"ם לחמה". מה מרמז לנו בעבודה ההבדל בין שמונים ללבנה למונים לחמה.

ידוע, שמטרת הבריאה היא, רצונו להטיב לנבראיו. אלא מטעם בכדי להוציא לאור שלימות פעולותיו, נעשה צמצום והסתר. הן על התורה ומצות, שבתו"מ מלובש את הטוב ועונג. והן שעשה צמצום והסתר על הקב"ה עצמו, כמו שכתוב "אכן אתה אל מסתתר". זאת אומרת, שהקב"ה מוסתר מאתנו, וניתן לנו את מצות האמונה, להאמין בה', שהוא מנהיג את העולם בהשגחה של טוב ומטיב.

והגם כשהאדם מתחיל להסתכל על הבריאה, הוא מלא חסרונות, כלומר שאין "הטוב ומטיב" מגולה בעולם, הוא צריך להאמין למעלה מהדעת, שהשגחתו יתברך הוא בבחינת טוב ומטיב. ואף על פי שאינו נראה לעיניו, הוא צריך לומר "עינים להם, ולא יראו".

לכן כשאדם מתחיל לקבל על עצמו עול מלכות שמים, באות לו תיכף מחשבות זרות, ומרחיקות את האדם מעבודת ה'. ועד כמה שהאדם מתגבר על המחשבות, המחשבות האלו של פירוד מנקרות את מוחו וליבו של אדם. והאדם חושב "הגם שעתה אין בידי להתגבר על המחשבות זרות, אבל אני מחכה להזדמנות, שיהיה בידי יותר חשיבות בתו"מ, אז יהיה לי כח להתגבר". ובינתים האדם עוזב את המערכה.

ובענין אמונה אמר אאמו"ר זצ"ל, שהיא בחינה למטה בחשיבות אצל האדם. כי האדם רוצה הכל להבין ולדעת. ולכן בזמן שהאדם מקבל על עצמו בחינה אמונה, שהיא נגד הדעת, כלומר, שאין הדעת משיגה את זה, הגוף לא רוצה לקבל על עצמו עבודה כזו…"

יש כאן עניין ,שאולי אנחנו נבין מה קורה יותר .

אנחנו נמצאים בתכונת הקבלה ולכן ,מה שמתקבל בי, אני יכול לספור , להרגיש , להעריך , לעבוד עם זה , לעשות כל מני פעולות ( מה שמתקבל בי ) , כי מהתחלה הרצון שלי הוא לקבל , הכלי שלי זה לקבל ואני שולט בו , מבין , מרגיש בו .

מה שאם כן , הכלי דהשפעה הוא מחוצה לי , כאילו לאוויר , לחלל אני זורק משהו ושם אני לא יכול להבין , לא לשלוט , ולא להרגיש , שום דבר . אבל , כאשר אדם מקבל כלי דהשפעה , אז, הוא שולט בו במה שיוצא ממנו , כי הוא מתקשר לזולת ואז , גם שם הוא יכול לספור , להרגיש ולחלק , ולחבר , לעבוד עם זה, עם הכלי דהשפעה .

"...ולכן בזמן שהאדם מקבל על עצמו בחינה אמונה, שהיא נגד הדעת, כלומר, שאין הדעת משיגה את זה, הגוף לא רוצה לקבל על עצמו עבודה כזו..." - אם אני היית מרגיש, שאני נותן למישהו , אבל ,אני לא מרגיש ,שאני עושה כך , זו כאילו פעולה ללא שום קשר , ללא תוצאה , נראת לי אפס ,ולכן אני לא מסכים לעבוד ללא שום תוצאה

"...ובפרט שזהו לא סתם עבודה, אלא שהאדם על בסיס שלמעלה מהשכל, הוא צריך לעבוד בבחינת "בכל לבבך ובכל נפשך", כמאמר חז"ל "אפילו כשהוא נוטל את נפשך".

לכן מטעם ההסתר שנעשה, יש כאן עליות וירידות. כלומר, שלא תמיד מאיר להאדם את הענין של האמונה. ושעיקר הוא, שהאדם צריך להאמין בשכר ועונש…"

זאת אומרת , כמו שאני מדבר על הכלי שלי הנוכחי ( כמה לקבל , כמה לסדר , כמה אני נותן למישהו ,אבל ,כדי לקבל , זאת אומרת, בשבילי זה רק האמצעי ) ,כך אני גם כן באמונה מלמעלה מהדעת יכול לעבוד עם הכלי של השפעה , ששם זה אותם חשבונות ( כמו שהוא עושה ,כנגד פרצוף ,כמו שאנחנו לומדים בתע"ס שיש ראש , תוך , סוף , דיוקים ברורים ומדויקים , כמה לקבל וכמה לא , אורות ) ע"מ להשפיע מחוצה לפרצוף ( בראש ובגוף , שזה הכל נמצא מחוצה לרצון לקבל ) .

לכן ,אנחנו צריכים להבין ,שכלים רוחניים הם כלים ברורים , מדוייקים הרבה יותר ממה ששלנו , ששם ישנן מידות ברורות , ומדויקות על כל רצון , על כל אופן בצורה מדוייקת ביותר .

רק כלפי כלים הנכוחים זה נקרא למעלה מהדעת , השפעה , משהו כזה מעורפל ונמצא מחוצה לנו - זה בינתים .

"...ובענין שכר ועונש, דברנו הרבה פעמים מזה, שענין אמונה בשכר ועונש נהוג בכל הבחינות שהאדם נמצא. אלא שיש הבדל בין אדם לחבירו בהכלים.

יש אנשים, ששכר ועונש מלובש אצלם בכלים דקבלה. כלומר, מה שהכלי קבלה של האדם יכולים לקבל, זה נקרא "שכר". ומה שהשכר לא יוכל להתלבש בכלים דקבלה, מזה הם לא מדברים כלל, היות שלא מעניין אותם השכר, שאינו מתלבש ברצון לקבל לעצמו…"

כי הוא לא מורגש

"...ויש אנשים, שהשכר ועונש נקרא אצלם "שכר ועונש", דוקא בזמן שמתלבשים בכלים דהשפעה. כלומר, אם על ידי העבודה הם יכולים לזכות להשפיע נחת רוח להבורא, זה נקרא אצלם "שכר",..."

הם מרגישים את זה כלקבל

"... שעל מטרה זו הם אומרים, שכדאי לעבוד ולהגיע לזה, שיהיה לו טעם והנאה, מזה שהם יכולים לעשות מעשים להשפיע להבורא.

ואם הם רואים, שאין בידם הרגשה כזו, זה נחשב אצלם לעונש. כלומר, שה' מרחק אותם, ולא רוצה לקבל אותם בתור משמשי המלך, מטעם שה' מסתכל עליהם, לאנשים שאינם מהוגנים. לכן אין הוא יכול לתת להם רשות להכנס בהיכל המלך, והם נמצאים מחוץ להיכל המלך. והם מבינים מדוע מגיע להם עונש, מטעם שהם עדיין שקועים באהבה עצמית.

ולכן כל עבודתם הוא, שה' יעזור להם, שיוכלו לצאת מאהבה עצמית. נמצא, שבאופן כללי כולם מוכרחים לעבוד על שכר ועונש כנ"ל, שבזה אין הבדל בין אחד להשני. אלא ההבחן הוא מאיזה שכר ועונש מדברים.

לכן בזמן שמבטיחים להאדם שכר ועונש המלובשים בכלים דאהבה עצמית, אין כל כך התנגדות להדבר מצד הגוף. כי בשיעור שהוא מאמין בשכר ועונש, יש לו כבר חומרי דלק, שיהיה בידו כח להתגבר על המחשבות זרות שבאות לו, שלא נותנות לו להאמין בשכר ועונש.

מה שאם כן אלו שהשכר ועונש הוא דוקא מה שמתלבש בכלים דהשפעה, הגוף מתנגד לזה בכל כוחו. כי הגוף אומר: "אם באמת אני אסכים למה שאתה אומר, שאתה מאמין בשכר ועונש. ואיזה שכר אתה מבטיח לי, אם אני לא אתנגד לעסוק בתו"מ. השכר יהיה, שאתה תבטל אותי לגמרי, שלא יהיה לי, היינו להרצון לקבל, שום זכות. אלא אתה רוצה שיהיה לך שכר כמו לדוד המלך, שדרשו חז"ל על מה שאמר דוד: "ולבי חלל בקרבי", שפירושו "חלל", שהרגו את יצה"ר בתענית. אם כן אם אני יאמין לדברך, שאתה תקבל שכר תמורת שמירת תו"מ, שאתה תהרוג אותי. נמצא, השכר הזה שאתה מקוה, זה ממש מיתה אצלי, ואיך אני יכול לעזור לך, שתהרוג אותי"..."

זאת אומרת , השאלה : למה אנחנו צריכים לתת הרבה כוחות , מאמצים, כדי לצאת מכלים לעצמי לכלים לזולת , לבורא ?

למה זה דורש מאיתנו מאמץ כזה גדול ולמה זה נעשה כל כך קשה ?

התשובה הפשוטה היא , מהירה : זה ,שלפי המאמץ הזה אנחנו בונים את הכלי , עוצמת הכלי , שבתוך הכלי הזה ,שנמצא אחרי המאמץ ,אנחנו מגלים את הבורא , מגלים נרנחי , פי תר"כ פעמים ולכן, הקושי ,שיש לנו כדי לצאת ,הוא ,דווקא ,כדי לבנות כלי יותר עמוק , יותר עוצמתי ...

הקושי הוא מרחיב את הכלי

"...לכן מי שרוצה שהשכר ועונש יהיו בכלים דהשפעה, שאם יזכה זהו השכר שלו, בודאי הגוף מתנגד. לכן בעבודה זו מתחיל ענין עליות וירידות. עד כדי כך שהאדם בא הרבה פעמים לידי החלטה, שהדרך הזו של לזכות לכלים דהשפעה, שזה יהיה שכרו, אין עבודה זו מתאימה בשבילו, והוא רוצה לברוח מהמערכה הזו.

ובעבודה זו, שיהיה השכר ועונש, שרוצה לזכות לכלים דהשפעה, מוכרחת להיות בחינת הסתרת פנים על ההשגחה כנ"ל, אחרת לא תהיה שום מציאות, שיהיה אפשרות לאדם שיעשה משהו לתועלת ה'.

לכן כשאדם רוצה לקבל על עצמו מלכות שמים, במצב של זמן ההסתרה, אז המלכות נקראת בחינת "לבנה, המקבלת אורה מהחמה". אבל במלכות עצמה אין מגולה שום אור על בחינתה, כמו שכתוב בזה"ק: "מלכות לית לה מגרמה ולא מידי, אלא מאי דיהיב לה בעלה".

כלומר, מצד התחתון, היינו מי שמקבל על עצמו עול מלכות שמים, אינו טועם שום טעם של חשיבות מעצמו. "מעצמו" פירושו, שהוא לא רוצה שום טעם. אלא אם העליון נותן, התחתון מקבל. זה נקרא, שאין לה מעצמה, אלא מה שבעלה נותן לה, זה יש לה. אבל היא מצד עצמה אינה רוצה שום דבר.

אלא האדם מסכים להיות עובד ה' בלי שום תנאים. היינו, בין שהוא מרגיש טעם של חשיבות, ובין שהוא לא מרגיש שום טעם בעבודה. כי הוא אומר: "אם אני רוצה לעשות נחת רוח לה', אם כן, מה לי להסתכל, אם יש לי נחת רוח מהעבודה שלי. רק עלי להאמין, שה' כן נהנה מהעבודה שלי. והגם שאני רואה, שהעבודה, מה שאני עושה, אינה בכל הלב, ואין לי ההרגש, שאני מקיים מצות המלך, כי הכל עתה נסתר ממני, ולפי דעתי, אומר האדם, אין שום ערך את מה שאני עושה, ואיך אני יכול לומר, שה' נהנה ממעשה כזו, ולכל הפחות אם האמונה כזאת היה מאירה לי, שה' נהנה מזה, אז בטח גם אני הייתי מרגיש איזו הנאה".

והתשובה על זה היא כמו שאמר אאמו"ר זצ"ל, שהאדם צריך להאמין, בזמן שהאדם עושה איזה מעשה, והוא רוצה שה' יהנה מהמעשה, מה שהוא עושה, כבר יש מזה הנאה למעלה. ולא חשוב מהו הצורה של המעשה, אלא מספיק מה שאדם רוצה. אפילו שהאדם רואה, שהמעשה הזו הוא בתכלית השפלות, שאי אפשר להיות יותר שפלות מזה, שזה נקרא, שהאדם הולך על דרך הישר…"

קורה לנו בהרבה מקרים ,שאנחנו עושים חשבון רק עם עצמנו ( מה אני חושב , מה אני מרגיש , אני רוצה להשפיע ,אז, אני מרגיש יפה וטוב , אני רוצה להתיחס יפה לאחרים , באים אלי מחשבות טובות , אז ,אני מרגיש נעים ) .

אנחנו לא עושים חשבון במקרים כאלו מה קורה עם הבורא :

איך הוא מרגיש מזה ,שאני עושה כזא פעולה ?

זאת אומרת , לא רק ,שאדם נמצא באיזה מצב ( רוצה להשפיע, לתת , לצאת מעצמו , להיות באהבת הזולת ) , אלא, אנחנו צריכים להעביר קצת את הדגש לכוח העליון , שבו אנחנו צריכים לראות את העבודה שלנו , תוצאות והעיקר ,זה מה שקורה שם .

כאן צריכים להשתדל להביא דעת הסביבה , שהיא תחזיק את האדם בכיוון כזה , כלפי הבורא, שלא ישכח , כי בדרך כלל אנחנו חושבים ,איך אנחנו מרגישים בתוכנו ומחוצה לנו ( איך ה"אני" ) ובאמת החשבון הנכון הוא

שאני בכלל לא קיים ( אין אני ואין חשבון עלי )

החשבון אף ורק מה קורה בבורא ( ממני בסדר, אבל ף יכול להיות מכל אחד אחר , מעצמו ,לא חשוב איך ) ,אלא ,העיקר שבו . זאת צריכה להיות תוצאה מאהבה ( כמו אצל אמא ,היא רוצה שיהיה טוב לתינוק ולא חשוב ממנה ,או ,לא ממנה , העיקר שיהיה טוב לו )

"...כלומר, שאין האדם אומר, שהמעשה שלו הוא בשלימות, אלא הוא לא משקר ולא מרמה עצמו. אלא הוא אומר, שהמעשה שהוא עושה, לא יכול להיות יותר חסרונות. וזהו אמת. אבל האדם מאמין באמונת חכמים, מה שהם אומרים לנו, להאמין במה שכתוב "רם ה' ושפל יראה". לכן הוא מאמין, שכן ה' נהנה מהמעשה הזו.

ובהאמור יש לפרש מה ששאלנו: מהו הרמז, שמשה נתקשה במולד הלבנה, באיזה שיעור תראה, ותהיה ראויה לקדש. יש לפרש כנ"ל, שענין "מולד הלבנה" הרמז, שבזמן שהאדם מתחיל לקבל עליו עול מלכות שמים. ש"תחילה" יהיה הפירוש, תחילת לידה אצל האדם. ואז השאלה היא, באיזה שיעור קבלת מלכות שמים, היינו האמונה שהאדם מקבל על עצמו.

ועל שיעור אמונה זו הוא עושה מעשים. ו"מולד הלבנה" נקרא, שעוד לא מורגש את האמונה בה' בכל אבריו. אלא שכבר הוא רוצה לקבל על עצמו את מלכות, אבל הגוף לא מסכים לזה, והוא עובד עם גופו בבחינת הכפיה. כלומר מצד אחד הוא רוצה להאמין בה' ולאהוב אותו, ומצד השני הגוף מתנגד לזה, והוא מרגיש את שפלותו.

אדם הזה, יכולים לומר עליו, שהוא נמצא במצב של הסתרת פנים. מה שאם כן אלו אנשים, שאין להם שום שייכות לאמונת ה', הם לא נמצאים במצב של הסתרת פנים. כלומר, הם לא מאמינים שה' מוסתר מהם, היינו שה' עשה על עצמו כיסוי, שלא ירגישו אותו, מטעם תיקון הבריאה.

לכן מהם לא מדברים בכלל. אלא תחילת הדיבור בעבודה, הוא מעת שהאדם מתחיל לקבל על עצמו עול מלכות שמים. ועל סמך אמונה זו הוא מקיים תו"מ. ואצלו מתחילים לדבר מענין המולד של הלבנה. היינו כנ"ל: "באיזה שיעור תראה, ותהיה ראויה לקדש". כלומר, באיזה שיעור של אמונה, אפשר לומר, שכבר יש לו קדושה, ותהיה לו היכולת לומר, שה' נהנה ממעשיו, מטעם שמעשיו הם של קדושה. אפילו שהמעשים שלו מה שהוא עושה, הוא על דרך כפיה, מטעם הנ"ל, שכל הגוף מתנגד למה שהוא רוצה. ואם כן, איך אפשר לומר שה' נהנה ממעשים כאלו, "שלבו בל עמו".

למשל אם אדם נותן איזו מתנה לחבירו. וחבירו יודע, הגם שהוא נותן לו מתנה, אבל זהו לא בכל הלב, מטעם שעוד לא אוהב אותו. בטח האדם לא היה מקבל ממנו את המתנה. ובבחינת המציאות אנו רואים, אם מי שמזמין את חבירו לסעודה, והאורח יודע, שהזמנה זו אינו בכל הלב, אלא בדרך כפיה, בטח, אם האורח יודע זה, בטח לא היה מקבל את הזמנתו. ואיך האדם יכול לומר על מצב של הסתרה, שהאדם עושה את המעשים שלו על דרך הכפיה, שהקב"ה מקבל את עבודתו ונהנה מזה.

אלא כנ"ל, שאנו צריכים להאמין באמונת חכמים, מה שהם אומרים לנו כנ"ל, שכל עבודה שלנו, לא חשוב באיזו צורה אנו עובדים, אם האדם מיחס את העבודה לשם הקב"ה, אפילו שתהיה בתכלית השפלות, ה' נהנה מזה. והאדם צריך להשתדל להיות בשמחה, מזה שהוא יכול לעשות מעשים, בזמן שהוא נמצא במצב של שפלות…"

שאלה : מה זה נקרא לעשות עבודה בשפלות ואיך אפשר להיות בזה בשמחה ?

"...והאדם צריך לומר לעצמו, שהוא נהנה מעבודה זו, שהוא כולו למעלה מהדעת. כפי שהשכל מחייב, אין עבודה זו נקראת "עבודה", היינו מעשה חשוב, שהבורא יהנה מזה. אבל הוא מאמין באמונת חכמים, שאמרו לנו, שה' כן נהנה. וזהו למעלה מהדעת כנ"ל…"

עבודה ,שנתנה לנו זה חיבור ( חיבור זו השפעה , השתוות הצורה עם הזולת , תיקון נשמה השבורה ) זה נקרא עבודת ה' , פשוט .

Smile
חזרה למעלה Go down
yael

מספר הודעות : 582

סיכום משיעור בוקר 29.09.2015 חלק א'  (מהו, שנתקשה משה על מולד הלבנה, בעבודה  ) 34 דקות Empty
הודעהנושא: Re: סיכום משיעור בוקר 29.09.2015 חלק א' (מהו, שנתקשה משה על מולד הלבנה, בעבודה ) 34 דקות   סיכום משיעור בוקר 29.09.2015 חלק א'  (מהו, שנתקשה משה על מולד הלבנה, בעבודה  ) 34 דקות EmptyTue Sep 29, 2015 8:20 am

לחיים לאון תודה
חזרה למעלה Go down
משה

מספר הודעות : 1140

הודעהנושא: Re: סיכום משיעור בוקר 29.09.2015 חלק א' (מהו, שנתקשה משה על מולד הלבנה, בעבודה ) 34 דקות   סיכום משיעור בוקר 29.09.2015 חלק א'  (מהו, שנתקשה משה על מולד הלבנה, בעבודה  ) 34 דקות EmptyTue Sep 29, 2015 10:02 pm

לחיים ותודה על היגיעה cheers
חזרה למעלה Go down

סיכום משיעור בוקר 29.09.2015 חלק א' (מהו, שנתקשה משה על מולד הלבנה, בעבודה ) 34 דקות
חזרה למעלה 
עמוד 1 מתוך 1
 Similar topics
-
» סיכום משיעור בוקר 30.12.2015 ( "מהו, שנתקשה משה על מולד הלבנה, בעבודה " ) 50 דקות
» סיכום משיעור בוקר 08.12.2015 חלק א' ( "מהו מבול מים, בעבודה " ) 34 דקות
» סיכום משיעור בוקר 30.11.2015 חלק א' ( "מהם הכוחות, שצריכים בעבודה " ) 44 דקות
» סיכום משיעור בוקר 29.03.2015 חלק א' ( מאמר "מהו, כי אני הכבדתי את לבו, בעבודה" ) 35 דקות
» סיכום משיעור בוקר 26.01.2015 חלק א' ( מאמר "מהו מבול מים, בעבודה " ) 34 דקות