פורום הקבוצה הוירטואלית
האם אתה רוצה להגיב להודעה זו? אנא הירשם לפורום בכמה לחיצות או התחבר כדי להמשיך.
פורום הקבוצה הוירטואלית

חברים מכל הכלי הוירטואלי מוזמנים להתחבר יחד לשם גילוי תכונת ההשפעה בעולם.

אינדקסאינדקס  Latest imagesLatest images  חיפושחיפוש  הרשםהרשם  התחבר  

סיכום משיעור בוקר 02.10.2015 חלק א' (מאמר "גדלות האדם תלויה בשיעור אמונתו בעתיד" ) 60 דקות

Go down 
3 posters
מחברהודעה
לאון-נחום

מספר הודעות : 470

סיכום משיעור בוקר 02.10.2015 חלק א'  (מאמר "גדלות האדם תלויה בשיעור אמונתו בעתיד" ) 60 דקות Empty
הודעהנושא: סיכום משיעור בוקר 02.10.2015 חלק א' (מאמר "גדלות האדם תלויה בשיעור אמונתו בעתיד" ) 60 דקות   סיכום משיעור בוקר 02.10.2015 חלק א'  (מאמר "גדלות האדם תלויה בשיעור אמונתו בעתיד" ) 60 דקות EmptyFri Oct 02, 2015 7:01 am

"...ידוע הכלל, ??בכל מה שאנו מדברים מהבורא, הוא רק מבחינת "ממעשיך הכרנוך". אבל בו יתברך עצמו אין שום השגה. אלא כל מה שמדברים, הוא רק בערך השגת התחתונים

ומשום זה צריכים, שהאדם יתן שבח והודאה לה'. כי בזה האדם יכול למדוד ולשער את גודל וחשיבות הנתינה, מה שהבורא נתן לו. שבערך זה האדם יכול לבחון עצמו, כמה הוא מרגיש את חשיבותו וגדלותו של המלך…"

לפי כמה שהבורא נתן לו כוח הנתינה

"...כי מטרת הבריאה היא להטיב לנבראיו, שהנבראים יהנו ממנו. ולפי גדלותו של הנותן, כך בשיעור הזה מרגישים טעם והנאה בהנתינה, שנתנו לו בכדי להנות. וכשהוא משתדל לתת תודה, אז יש לו מקום וסיבה לעיין ולהסתכל בהנתינה, מה שקבל, וממי קבל. היינו גודל הנתינה וגודל הנותן.

נמצא, שהתודה, מה שהתחתון צריך לתת, הוא לא משום שהעליון יהנה, אלא שע"י זה התחתון יהנה. אחרת זה דומה להמשל, שאמר אאמו"ר זצ"ל על מה שכתוב "אשר לא נשא לשוא נפשי".

ושאל, מהו הפירוש, שהאדם נושא לשוא, היינו בחינם את הנפש שלו, שנתנו לו משמים. ואמר, שזהו דומה, שנותנו שק דינרי זהב לילד, והוא שש ושמח בהדינרים, משום שיש להם מראה יפה, שמושך את העינים לראות. אבל מהו הערך של דינרי זהב, אין הילד מוכשר להעריך. ומזה יכולים להבין, שענין התודה והשבח, שנותנים להבורא, הוא רק לטובת הנבראים. היינו, שיש לו מה לשבח להמלך. הכוונה, שבעת שהוא משתדל לתת השבחים להבורא, אז הוא הזמן, שמוכשר להרגיש את חשיבות המתנה. וחשיבות של נותן המתנה. ומשום זה יש בעיקר לתת תשומת לב על השבח, שנותנים להמלך. וזה גורם, שתהא אפשרות לתת לו כל פעם נתינה חדשה. אחרת, אם האדם לא יכול להעריך את מתנת המלך, אי אפשר לו לתת משהו, כי זה נכנס בגדר "איזהו שוטה, המאבד מה שנותנים לו" (חגיגה ד' ע"א).

ומהו הטעם ששוטה מאבד מה שנותנים לו. וזה פשוט, היות שהוא שוטה, שאינו יודע להעריך את החשיבות שבדבר. לכן אין הוא שם לב לשמור את המתנה, שנתנו לו. ומשום זה, כפי חשיבות המתנה, כך הוא שומר אותה. וממילא הוא יכול להיות תמיד במצב של התעלות לעולם,..."

זאת אומרת ,חשיבות המתנה זה הכלי, שבמידה שאדם מכין את החשיבות , מה שיקבל מהבורא , במידה הזאת ,הוא מקבל . אין הגבלה מלמעלה יש הגבלה מלמטה בלבד , שעד כמה שאנחנו נעריך את התכונת ההשפעה , אנחנו נקבל כוח השפעה מלמעלה

"...שנתנו לו. ומשום זה, כפי חשיבות המתנה, כך הוא שומר אותה. וממילא הוא יכול להיות תמיד במצב של התעלות לעולם, כי רואים שהוא לא מאבד, מה שנותנים לו, כי הוא יודע להעריך אותה.

ומזה יוצא, שיש לאדם הרבה ירידות, שזהו מטעם, שהוא לא מעריך את מתנת המלך. זאת אומרת, שאינו יודע להעריך את שיעור חשיבות של ההתקרבות, שנתנו לו מלמעלה מחשבה ורצון, שכדאי להיות עובד ה'. והיות שלא יודע להעריך את חשיבות שבהדבר, היינו הכרוז, שקוראים לו, שיכנס לשרת את המלך. והאדם יכול עוד לקלקל, אם הוא יהיה נמצא בשרות המלך, ולא ידע, איך לשמור עצמו, שלא יפגום במשהו. אז מלמעלה זורקים את האדם חזרה, למקום אשפה וזבל.

ואוכל במצב הזה, היינו, שהוא מפרנס את עצמו מאותה פסולת, שחתולים וכלבים מחפשים להמציא להם מזונות, גם הוא מחפש שם פרנסה לפרנס את גופו. היות שלא רואה, שתהיה לו פרנסה ממקום אחר. שפירוש, אותם דברים, שהיה אומר עליהם, שהם פסולת, ואינם ראויים למאכל אדם, אלא שזה מתאים רק לאכילת בעלי חי, עכשיו, בזמן ירידה, הוא בעצמו רודף אחר פרנסה זו,.."

אבל בזמן רגיש הוא צריך לדעת שצריך גם את זה וגם את זה , זאת אומרת, רק שיבדיל בדיוק , שזה הולך ,כדי שאני אאכיל את הבהמה שלי , וזה הולך ,כדי שאני אאכיל אדם שבי . גם זה צריך וגם זה צריך ,אבל, בצורה מאוד מאוד ברורה ולהקפיד, מה נותנים לזה ומה נותנים לזה ( לאדם שבי וגם לדומם , צומח , חי שבי ) .

"...ואין לו השתוקקות למאכל אדם, מסיבת שאינו מוציא בו שום טעם.

ומשום זה, עיקר יציבות המצבים של עליות, תלויה בחשיבות הדבר. לכן עיקר הוא תלוי בשיעור, שנותן תודה ושבח על זה, שמקבלים אותו מלמעלה. כי השבחים בעצמם, מה שהוא נותן להבורא, זהו עצמו מגדיל את חשיבותו ויוקרתו. וזוהי הסיבה, שאנו מצווים לתת כובד ראש בענין נתינת השבח. ויש ג' הבחנות בנתינת השבח:

א) גודל הנתינה. היינו, שלפי חשיבות המתנה, כך הוא שיעור השבח וההודאה, שנותנים עבור המתנה.

ב) גודל הנותן. היינו, אם הנותן הוא אדם חשוב. למשל, אם המלך נותן איזו מתנה למי שהוא. ואז יכול להיות, שהמתנה הוא דבר קטן, מכל מקום היא חשובה מאוד. זאת אומרת, שיעור השבח והתודה אינה באה בחשבון גדלות המתנה, אלא נמדדת לפי גדלות הנותן. היינו, שיכול להיות אותו אדם, שנותן לשני אנשים. אלא אצל אחד מהם הנותן יותר חשוב, שהוא מכיר בחשיבותו ובגדלותו של הנותן. ובטח שהוא נותן "תודה" יותר גדולה מהשני, שאינו מכיר כל כך את חשיבות הנותן.

ג) גודל הנותן, ולא חשוב אם הוא נותן. דהיינו, יש לפעמים, שהמלך הוא כל כך חשוב אצל האדם, והאדם משתוקק רק לדבר עם המלך. ולא מטעם, שרוצה לדבר עם המלך, בכדי שהמלך יתן לו משהו, הוא לא רוצה שום דבר, אלא כל ההנאה שלו, היא בזה שיש זכיה לדבר עם המלך. אלא שאינו מדרך הנימוס, לכנס להמלך ושלא לבקש איזו בקשה.

ואי לזאת, הוא מחפש איזו בקשה, שהמלך ימלא לו את בקשתו. היינו, שהוא אומר, שהוא רוצה לכנס להמלך, בשביל איזה דבר, שהמלך יתן לו. אבל לאמיתו של דבר, זה שאומר, שהוא רוצה, שהמלך יתן לו משהו, זה רק משפה ולחוץ. אבל באמיתות הלב הוא לא רוצה שום דבר מהמלך. אלא זה שיש לו היכולת לדבר עם המלך, זה מספיק לו, ולא חשוב לו, אם המלך נתן לו משהו, או שלא נתן לו שום דבר.

אנשים מבחוץ, שרואים שהוא לא קבל שום דבר מהמלך, ומסתכלים עליו, כשהוא יוצא מבית המלך, שהוא שש ושמח, ומרגיש עצמו בהתרוממות הרוח, הם צוחקים ממנו, ואומרים לו "אתה טיפש גדול, ואין לך שום הבנה ושכל, היות שאתה רואה בעצמך "בגפו יבוא ובגפו יצא". היינו, כשנכנסת להמלך לבקש משהו מהמלך, ויצאת מבית המלך בידים ריקות, אם כן לשמחה מה זו עושה".

וזה ניתן לנו להבין, אם האדם, בזמן שהוא מתפלל לה', שיתן לו משהו, יש להבחין בזה:

א) שהאדם מתפלל לה', שיתן לו, מה שהוא דורש מה'. ואם הוא מקבל את דרישתו על קבלת התפלה, היינו בעת שהוא מקבל את מבוקשו, הוא מוכן אז לתת תודה לה', וכפי ערך גודל הישועה, שקבל מה', בשיעור זה השמחה וההתרוממות רוח, ונתינת השבח והודאה, זאת אומרת, הכל נמדד בשיעור גדלות הישועה, מה שקבל מה'.

ב) בשיעור גודל הנותן. פירוש, לפי שהוא מאמין בגדלות ה', זה הוא הקובע אצלו, מה שהוא מקבל משהו מהבורא יתברך. היינו, אפילו שלפי דעת המקבל, הוא דבר מועט, אבל על כל פנים קיבל משהו מה', כבר יש לו מקום להיות בשמחה, ולתת שבח והודאה לה', היות שהנותן הוא חשוב אצלו, כדוגמת המשל הנ"ל.

ג) בגדלות הנותן בלי נתינה. גם כן יש לו חשיבות גדולה, כנ"ל, שאם כל כך חשוב אצלו המלך, עד כדי כך שהוא לא רוצה שום דבר מהמלך, אלא לזכיה גדולה ולהון תועפות יחשב לו, אם הוא יכול לדבר כמה מילים עם המלך, ומה שהוא בא עם איזו בקשה, הוא רק לפנים, מטעם "שאין לבוא להמלך אלא עם איזו בקשה"..."

אנחנו נמצאים בעולם אין סוף , הכל נמצא לפנינו , המציאות היא קבועה , כל ההסתרות , מסכים , הגבלות - הכל נמצא בתוכנו בלבד.

איך אנחנו עכשיו מעלים חשיבות לכוח עליון , שנמצאים בתוכו , שהוא מלא עולם ו"אין עוד מלבדו" , איך אנחנו מעלים את הרגישות שלנו אליו , כדי לגלות אותו , לדבר עמו ובכלל חלרגיש, שבהחלט נמצאים בו ? הכל תלוי בנו , במידת החשיבות שלנו אליו , לתכונתו , לפעולתו וכו'

שאלה : איך אנחנו עושים זאת ?

הכל ניתן , שום דבר לא משתנה , חוץ מחשיבות שבנו , כלפי אותו הכוח , שבו אנחנו נמצאים . ואנחנו לא מסוגלים אף פעם לעלות את החשיבות אליו , אלא, אם כן נתפעל זה מזה , אז , איך אנחנו מכינים את עצמנו כאן ועכשיו , מייד, עד שמתחילים להרגיש אותו , להתחבר אליו , לדבר אליו וכו' ?

לממש כאן ועכשיו את התנאי , שצריכים

"... אבל הוא לא בא בשביל שהמלך ימלא לו את בקשתו. ומה שאמר, שהוא דורש משהו, הוא רק עבור החיצונים, שלא מבינים, שלדבר להמלך זוהי הנתינה הכי חשובה, אולם החיצונים לא מבינים זה.

וכשאנו מדברים מגוף אחד, צריכים לומר, "החיצונים" נקראים המחשבות, הבאות אל האדם מהעולם החיצון. שאין להם מושג מפנימיות, אין להם כלים להבין, שהפנימיות המלך זהו הוא חשוב. אלא הם מחשיבים את המלך, רק ממה שנמשך מהמלך אליהם, שזהו נקרא "חיצוניות המלך". אבל פנימיות המלך, היינו המלך בעצמו, ולא מה שנמשך מהמלך ולחוץ, אין להם שום מושג. לכן המחשבות האלו צוחקות מהאדם, בעת שהאדם אומר "היות שאני דברתי עכשיו עם המלך, לא חשוב אם המלך נותן לי את מבוקשי". אלא כל חפצו הוא רק את פנימיות המלך, ולא ממה שנמשך ממנו.

אי לזאת, אם האדם התפלל להקב"ה, והוא לא רואה, שהקב"ה נתן לו משהו. והיות שאצלו חשוב פנימיות המלך, ומשום זה הוא יכול להיות שש ושמח, בזה שהוא זכה לדבר עם המלך. אבל מחשבות חיצוניות שבו, רוצים לבטל ממנו את השמחה הזאת, משום שהם מסתכלות רק על כלי קבלה, מה הוא קיבל מיד המלך בכלי קבלה שלו. והוא אומר להן "אני שש ושמח, ואני נותן שבח והודאה להמלך רק בזה שנתן לי ההזדמנות לדבר עמו, זה מספיק לי".

ויותר מזה הוא אומר להחיצונים שלו "תדעו, שבזה שאני לא רוצה שום דבר מהמלך, רק לתת לו שבח והודאה, בזה אני עכשיו דבוק עם המלך. מטעם שאני רוצה להשפיע לו, בזה שאני משבח אותו. ויותר מזה אין לי מה לתת לו. נמצא לפי זה, שעכשיו אני נקרא "עובד ה'", ולא עובד את עצמו. ומשום זה אין אני יכול לשמוע את מה שאתן אומרות לי, מה הרוחת.

למשל, כל השנה, שעסקת בתורה ותפלה, וקיימת את כל המצות, הלא אתה עומד על אותה מדרגה, שמלפני שנה ושנתיים. אם כן, מהי השמחה שלך, שאתה נותן שבחים לה', ואומר, זהו הרווח שלי, שהרבה פעמים דברתי עם המלך, ומה נחוץ לי יותר. זאת אומרת, אם המלך היה נותן לי משהו ביד, יכול להיות, שהייתי מקבל את זה בעמ"נ לקבל. מה שאם כן עכשיו, שאין לי שום דבר ביד, אזי אני שמח ונותן תודה לה', משום שכוונתי בעבודה היתה רק בעמ"נ להשפיע".

אמנם, שהיות שהאדם אומר אז דבר אמת, לכן באה לו התנגדות גדולה מצד החיצונים, שהם לא יכולים לסבול למי שהולך על דרך האמת, אם כל כוונתו היא רק להשפיע. ויש לו במצב הזה מלחמה גדולה, ורוצים לשבור את השמחה שלו. והם נותנים לו להבין, שהדבר הוא להיפך. היינו, מה שהם אומרים לו, זו היא דרך אמת, והוא מרמה עצמו, וחושב שהצדק עמו.

ובדרך כלל השקר מצליח בעוה"ז. לכן הוא צריך אז להתחזקות יתירה. ולומר להם "אני הולך בדרך אמת, ועכשיו אני לא רוצה לשמוע שום בקורת. ואם יש אמת בדבריכם, אני מבקש מכם, שתבואו עם הטענות שלכם, להראות לי את האמת, בזמן שאני קבעתי אותו לבקורת…"

שאלה : איך זה קורה ,שאדם מצמצם את הכלים שלו , כלי קבלה שלו ובזה נפתח לו העולם האמת , המציאות האמיתית , איפה שהוא היה נמצא גם קודם , רק לא הרגיש ?

איך זה קורה, אם הוא לא מקבל כלום , אלא ,ממש רק עובד על הצמצום הכלים שלו ומתחיל להרגיש את המציאות האמיתית ,שבה הוא נמצא ?

שאלה : למה כלי הרוחני שלי תלוי בחברה בלבד ? ולא בבורא ולא בי

שאלה : למה כלי הרוחני שלי נקרא חשיבות ולמה היא בדיוק החשיבות ?

שאלה : למה ,דווקא ,חשיבות אני צריך לקבל מהסביבה ?

כאשר אני מקבל חשיבות מהסביבה ,אז ,חשיבות הזאת פועלת על המאור המחזיר למוטב והוא פועל על הנקודה שבלב , פותח אותה ומגלה בה את המציאות ,שבה אני נמצא .

אז למה חשיבות אני צריך לקבל מהסביבה , דווקא ?

שאלה : במה חשוב לנו כל כך חג הסוכות ,בהתאם למה שעכשיו דברנו על חשיבות ?

שאלה : איך זה ,שכוח הדחיה הופך להיות לכוח הקבלה , למשיכה ?

מה קורה בתוך הכלי , בתוך הרצון , בתוך היחס שלנו לכוח העליון , לתענוג , שהדחיה דווקא שלי , אותה דחיה בדיוק הופכת להיות לכלי משיכה , לקבלה ?

Smile
חזרה למעלה Go down
משה

מספר הודעות : 1140

סיכום משיעור בוקר 02.10.2015 חלק א'  (מאמר "גדלות האדם תלויה בשיעור אמונתו בעתיד" ) 60 דקות Empty
הודעהנושא: Re: סיכום משיעור בוקר 02.10.2015 חלק א' (מאמר "גדלות האדם תלויה בשיעור אמונתו בעתיד" ) 60 דקות   סיכום משיעור בוקר 02.10.2015 חלק א'  (מאמר "גדלות האדם תלויה בשיעור אמונתו בעתיד" ) 60 דקות EmptyFri Oct 02, 2015 10:24 pm

לחיים לאון cheers
חזרה למעלה Go down
yael

מספר הודעות : 582

הודעהנושא: Re: סיכום משיעור בוקר 02.10.2015 חלק א' (מאמר "גדלות האדם תלויה בשיעור אמונתו בעתיד" ) 60 דקות   סיכום משיעור בוקר 02.10.2015 חלק א'  (מאמר "גדלות האדם תלויה בשיעור אמונתו בעתיד" ) 60 דקות EmptySat Oct 03, 2015 5:40 pm

לחיים לאון!!!!תודה
חזרה למעלה Go down
משה

מספר הודעות : 1140

הודעהנושא: Re: סיכום משיעור בוקר 02.10.2015 חלק א' (מאמר "גדלות האדם תלויה בשיעור אמונתו בעתיד" ) 60 דקות   סיכום משיעור בוקר 02.10.2015 חלק א'  (מאמר "גדלות האדם תלויה בשיעור אמונתו בעתיד" ) 60 דקות EmptySun Oct 04, 2015 1:26 am

cheers
חזרה למעלה Go down

סיכום משיעור בוקר 02.10.2015 חלק א' (מאמר "גדלות האדם תלויה בשיעור אמונתו בעתיד" ) 60 דקות
חזרה למעלה 
עמוד 1 מתוך 1
 Similar topics
-
» סיכום משיעור בוקר 26.08.2015 חלק א' ( מאמר "מי מעיד על האדם") 47 דקות
» סיכום משיעור בוקר חלק א' 09.11.2015 ( מאמר "מהו, שברכת האדם היא ברכת הבנים, בעבודה " ) 40 דקות
» סיכום נשיעור בוקר 15.03.2015 חלק א' ( מאמר סח. קשר האדם אל הספירות ) 32 דקות , ראה בסרטוט הקשור לחומר השיעור
» סיכום משיעור בוקר 06.01.2015 חלק א' ( מאמר "מאמר לסיום הזהר") 30 דקות
» סיכום משיעור בוקר 07.01.2015 חלק א' ( מאמר "הערבות" ) 30 דקות